Latife Tekin'in romanlarında şahıs kadrosu
The characters in the novels of Latife Tekin
- Tez No: 466020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FARUK GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, 1980 sonrası dönemin önde gelen yazarlarından biri olan Latife Tekin'in romanlarındaki şahıs kadrosu incelenmiştir. Yazarın romanlarında yer alan kişiler, onun çevresini bir romancı bakış açısıyla gözlemleyerek ortaya çıkardığı kişilerdir. Amacımız, yazarın gözlemlemeleri sonucu eserlerine yansıyan insana ayna tutmaktır. Öncelikle birinci bölümde Latife Tekin'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde romanlardaki kahramanlar incelenmiştir. Kahramanlar incelenmeden önce roman hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Her romanda ilkin ön plana çıkan başkişi tanıtılmış, daha sonra romanda bulunuşuna göre norm, kart ve fon karakterler belirtilmiştir. Kişi tahlilinden sonra değerlendirme bahsi açılarak şahıslar hakkında ulaşılan yargılar özlü bir şekilde verilmiştir. Sonuç bölümünde ise kahramanların genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the characters in the novels of Latife Tekin, one of the leading writers of post-1980 period, were studied. The characters in the author's novels are the people that the author created by observing her environment from the perspective of a novelist. Our aim is to mirror the character who is reflected in the author's works as a result of her observations. First of all, the first part deals with the life, literary personality and works of Latife Tekin. In the second part, the characters of the novels are studied. Brief information is given about the novel before examining the characters. In each novel, firstly the main character, which is in the foreground, is introduced. Later, the norm, the cart and the background characters are mentioned according to their existence in the novel. After the character analysis, the judgments obtained about the characters have been given briefly by opening the evaluation topic. In the conclusion part, a general evaluation was made about the characters.