Kümelenmenin toprak sanayinde üretim maliyetlerine etkisi üzerine bir araştırma TR 83 bölgesi Erbaa örneği
A research into the effects of clustering on the production costs in soil industry, a case study Erbaa sample, a TR 83 region
- Tez No: 466072
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüz işletmelerinin yaşadıkları yoğun rekabet ortamında rekabetin tarafı olabilmek için işletmeler var olduğu günden bu yana kendilerini yenileme çabaları içindedirler. İşletmeler, karşılaştıkları rekabeti aşabilmek için geçmiş yıllarda olduğu gibi günümüzde de yeni yöntem ve politikalar geliştirmişlerdir. 1990'lı yıllardan sonra Porter'ın literatüre kazandırdığı kümelenme yaklaşımı rekabet ortamında ülkelerin ve işletmelerin uyguladıkları yeni yöntem olarak tüm dünyada kabul görmüştür Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan kümelenme uygulamaları Türkiye'de de 2000'li yıllardan sonra imalat sektöründen hizmet sektörüne, tarım sektöründen sağlık sektörüne, inşaat sektöründen hava yolları sektörüne kadar çoğu sektörde kümelenme çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar, Türkiye'de kümelenme potansiyeli taşıyan bölgeler ve sektörlerin tespiti yönünde olmuştur. Çalışmamızda kümelenme potansiyeli olan TR 83 bölgesinde yer alan Erbaa toprak sanayide kümelenmenin üretim maliyetlerine etkisinin tespiti amaçlanmıştır. Amacımızı gerçekleştirmek için Erbaa'da bulunan farklı kapasitedeki üç adet tuğla fabrikasının mevcut üretim maliyetleri ve kümelenme yapıldığında oluşması beklenen üretim maliyetleri tespit edilmiştir. Yapılan araştırma sonucu tuğla fabrikaları için kümelenmenin üretim maliyetlerini önemli ölçüde azalttığı ve maliyet düşüşünün kapasite farkına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To be able to be a side of competition in the intense competitive environment they live in, today's businesses have been in an effort to renew themselves since the day they were there. Like they did in the past years, businesses develop new methods and policies to overcome the competition they face. After the 1990s, Porter's literary clustering approach has gained acceptance all over the world as a new method to be applied by countries and businesses in a competitive environment. Clustering practices are applied in developed and developing countries all around the world, and it was not until after the 2000s in Turkey that clustering studies were carried out in many sectors from manufacturing sector to service sector, agriculture sector to health sector, construction sector to airways sector. The studies have determined the regions and sectors with clustering potential in Turkey. This paper aims to establish the effects of clustering in Erbaa soil industry, a TR 83 region, upon production costs. To that end, current production costs of three block brick factories with different capacities and anticipated production costs when the clustering applied have been determined. And, it has been found that clustering significantly reduces the production costs and that the reduction depends on the capacities.