Zorunlu göç etmiş etnik gruplara mensup yetişkin bireylerde agresyon eğilimi
Agression tendency in forced immigrants that are connected with some ethnic group
  1. Tez No: 466088
  2. Yazar: HAZAL BURCU ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma“Zorunlu Göç Etmiş Etnik Gruplara Mensup Yetişkin Bireylerde Agresyon Eğilimi ”değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul ili Beyoğlu, Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Eminönü, Kadıköy ilçelerinde Mart 2017 - Haziran 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Genellenmek istenen evrenin içerisinden planlanmış rastlantısallık ile 214 çalışma grubu oluşturularak uygulama yapılmıştır. Örneklemi oluşturan İstanbul ilçelerindeki ailelere ulaşarak veriler toplanmıştır. Çalışmanın evreni İstanbul, zorunlu göç etmiş 18-45 yaş grubu yetişkin bireylerdir , Örneklemi ise Beyoğlu, Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Eminönü, Şişli'de bulunan zorunlu göç yaşamış , 18-45 yaş grubu yetişkin bireylerdir. Çalışma grubundaki bireylerin hepsine sosyo-demografik bilgi formu ile Buss-Perry Agresyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın genellenmek istenen evreni İstanbul'dur. Araştırma için Mart 2017 - Nisan 2017 tarihleri arasında veri toplanmıştır. Araştırma zorunlu göç etmiş bireylerdeki agresyon seviyesini ölçmüştür. Araştırma verileri ortaya koymaktadır ki agresyon seviyeleri ölçeğin eşik değerinden anlamlı şekilde farklı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this survey is to evaluate the aggression tendency in forced adult's migration. This research performed in Esenler, Bagcilar, Kucukcekmece, Eminonu, Kadikoy and Beyoglu in Istanbul. The research is made between March 2017 and June 2017. This application had been made by having random planned 214 study groups. Data for samples are collected by the parents in Istanbul. The nature of this research is from Istanbul and it included forced adults migration aged from 18 to 45. Also, information for sample is gathered from Esenler, Bağcılar, Küçükçekmece, Eminönü, Şişli and Beyoğlu and the people that are forced adult's migrants aged from 18 to 45. For this sample, buss perry aggression scale and the personal information form used to gather information. The data for this research is collected between March 2017 and April 2017. In this research, we have measured the aggression tendency in forced adult's migration. As a result, we can see that aggression levels are different from the threshold values.