Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile duygu dışavurum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relation between attachment styles and emotional expression of university students
- Tez No: 466089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÜNAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bağlanma stilleri ile duygu dışa vurumun, üniversite öğrencilerinin örneklem alınarak yapıldığı bu çalışmada, literatürde bulunan boşluğu doldurulmaya çalışılacaktır. Demografik etkenlere göre ana değişkenlerin farklılık yaratıp yaratmadığı da tespit edilerek, çıkan sonuçlarla birlikte çözüm önerilerinde bulunulacaktır. Araştırmanın modelini betimsel yöntem oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise aynı üniversitede Psikoloji, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Mimarlık, Hemşirelik, İşletme ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerinde öğrenim gören 200 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, Sosyodemografik Veri Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri ve Berkeley Duygusal Dışa Vurum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Üniversite öğrencilerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim seviyesi, kardeş sayısı, akademik başarı düzeyi ve sosyo-ekonomik düzey değişkenlerine göre Güvenli, Kaygılı ve Kaçıngan Bağlanma alt boyutlarından alınan puanlara göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Hemşirelik bölümü öğrencilerinin Güvensiz, Kaygılı ve Kaçıngan bağlanma düzeylerinin diğer bölümlerdeki öğrencilere göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin cinsiyet, anne-baba eğitim seviyesi, kardeş sayısı, akademik başarı düzeyi ve sosyo-ekonomik düzey değişkenlerine göre duygu dışa vurum düzeylerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. 1. sınıf öğrencilerinin dışa vurumlarının 2,3 ve 4. Sınıflara göre anlamlı biçimde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Psikoloji bölümü öğrencilerinin diğer bölümlerde okuyanlara göre duygusal dışa vurumlarının anlamlı biçimde yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In study ; – university students are taken as samples – attachment styles and emotional expressions will try to fill the gap in Literature and it will be determined if main variances make difference according to the demographic features or not, and together with the results ,solutions will be offered . Descriptive Method forms the model of the research. 200 students in the same university studying in departments of Psychology, Politics, International Affairs, Architecture, Nursing, Business and Psychical Medicine and Rehabilitation form the sample of the research. In study; Sociodemographic Data Form, Experiences In Close Relationships Inventory and Berkeley Expressivity Scale are applied. As a result of the research ; according to the factors of gender, grade level, parents' education level, number of siblings, success level and socio-economic levels of university students and according to the scores gotten by sub-dimension of Secure, Anxious and Avoidant Attachments. Students in Nursing department have higher level of Insecure , Anxious , Avoidant Attachments than the students in other departments. University students' gender, parents' education level , number of siblings and academic success level do not differ according to the socio-economic levels factors and emotional expressivity. It is determined that 1st grade students' expressivities are significantly higher than 2nd , 3rd and 4th grades. Expressivity of students studying in Psychology department is significantly higher than the others in the other departments