Engelli çocuğa sahip annelerin aile işlevleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between family functions and depression levels of mothers with disabled children
- Tez No: 466087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, engelli çocuğa sahip annelerin aile işlevleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma; İstanbul ili Sefaköy İlçesinde bulunan Özel Çocuklarla Elele Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde 2017 yılı Ocak ve Şubat aylarında yapılmıştır. Örneklem araştırmaya katılmayı kabul eden 82 engelli çocuğa sahip anne ile oluşturulmuştur. Ayrıca kontrol grubu olarak engelli çocuğa sahip olmayan 60 anne de araştırmaya katılmıştır. Veriler; araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, Aile Değerlendirme Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans değerleri, ortalama, varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklem t testi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda engelli çocuk sahibi annelerin aile işlevleri ile depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişki pozitif yönlüdür ve engelli çocuğa sahip annelerin aile işlevlerindeki sağlıksızlık düzeyi arttıkça depresyon düzeyleri de artmaktadır. Engelli çocuğa sahip annelerin sosyodemografik bilgileri ile aile işlevleri arasında ilişki veya fark yoktur. Ayrıca engelli çocuğa sahip annelerin sosyodemografik bilgileri ile depresyon düzeyleri arasında ilişki veya fark yoktur. Engelli çocuğa sahip anneler ile engelli çocuğa sahip olmayan annelerin aile işlevleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca engelli çocuğa sahip anneler ile engelli çocuğa sahip olmayan annelerin depresyon düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between depression levels and family functions of mothers with disabled children. The research was held in Özel Çocuklarla Elele Special Education and Rehabilitation Center in Sefaköy District of Istanbul Province in January and February 2017. The sample group was formed with 82 mothers who have disabled children and agreed to participate in the survey. In addition, 60 mothers who do not have children with disabilities participated in the study. Data was collected from Sociodemographic Information Form, Family Assessment Scale, Beck Depression Scale which were prepared by the researcher. Percentage and frequency values, mean, variance analysis (ANOVA), independent sample t test and correlation analysis were applied for the evaluation of the data.The analysis results indicate that there is a significant relationship between depression levels and family functions of mothers who have disabled children. This relationship is positive and it has been found that as the level of unsoundness in the family function of the mothers who have disabled children increases, the depression levels also increase. There is no relationship or difference between socio-demographic information and family functions of mothers who have children with disabilities. And also there is no relationship or difference between socio-demographic information and depression levels of mothers who have children with disabilities. A significant difference was found between family functions of mothers who have disabled children and mothers who do not have children with disabilities. There was also a significant difference between depression levels of mothers who have disabled children and mothers who do not have children with disabilities.