Ebeveynleri 18 yaşından önce boşanmış ve boşanmamış bireylerin kişilik örüntülerinin karşılaştırılması ve çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesi
Comparing and investigating the personality patterns of the individuals according to marital status of their parents and demographic variables
- Tez No: 466095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİS SERAY ÖZDEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada ebeveynleri 18 yaşından önce boşanmış ve boşanmamış 20-27 yaş arasındaki bireylerin kişilik örünütleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ili merkezinde ikamet eden ebeveynleri 18 yaşından önce boşanmış ve boşanmamış toplam 140 (70 kadın 70 erkek) kişi ile gerçekleştirilmiştir.Ebeveynleri 18 yaşından önce boşanmış ve boşanmamış kişilerin demografik bilgilerini öğrenebilmek için, araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu ve kişilik örüntülerinin belirlenmesi için de MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda anne babası 18 yaşından önce boşanmış 20-27 yaş arasındaki kişilerin hipokondriasis, depresyon, histeri, psikotik sapma, paranoya, psikasteni, şizofreni, sosyal içe dönüklük düzeyleri ebeveynleri boşanmamış kişilere göre yüksek bulunmuştur. Ebeveynleri boşanmış kadınların hipokondriasis, depresyon, histeri, erkeklik-kadınlık, paranoya, psikasteni, şizofreni, sosyal içe dönüklük düzeyleri ebeveynleri boşanmış erkelere göre yüksek bulunmuştur. Sosyo-ekonomik durumlarını iyi olarak değerlendiren ebeveynleri boşanmış kişilerin paranoya düzeyleri, sosyo-ekonomik durumlarını orta olarak değerlendiren kişilere göre düşük bulunmuştur. Sosyo-ekonomik durumlarını iyi olarak değerlendiren ebeveynleri boşanmamış kişilerin, erkeklik-kadınlık düzeyleri sosyo-ekonomik durumlarını orta olarak değerlendiren bireylere göre yüksek bulunmuştur. Ebeveynleri boşanmamış kişilerin kişilik örüntüleri annelerinin eğitim düzeyine göre incelendiğinde annesi lise ve altı düzeyinde eğitime sahip olan kişilerin erkeklik kadınlık düzeyleri anneleri üniversite mezunu olan bireylere göre düşük bulunmuştur. Ebeveynleri boşanmamış kişilerin kişilik örüntüleri babalarının eğitim düzeyine göre incelendiğinde babaları lise ve altı düzeyinde eğitime sahip olan kişilerin histeri düzeyleri babaları üniversite mezunu olan kişilere göre düşük bulunmuştur. Ebeveynleri boşanmamış erkeklerin psikotik sapma ve hipomani düzeyleri kadınlara göre yüksek bulunmuştur. Kadınların ise erkeklik kadınlık düzeyleri erkeklere göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the individuals aged between 20-27 whose parents were divorced when they were younger than 18 and whose parents were not divorced with regard to their personality patterns. The study is carried out with total 140 (70 females and 70 males) persons whose were divorced and not divorced before the age 18 and living in the center quarters of the province Istanbul.The demographic information form which is developed by the researcher is used in order to learn the demographical data and the MMPI (Minnesota Multi Personality Inventory) is used in order to determine and specify the personality patterns. As a result of the research carried out, the hipochondriasis, depression, hysteria, psychotic deviation, paranoia, psychasthenia, schizophrenia, social introversion levels of the persons whose parents were divorced when they were younger than 18 have been found higher than the persons whose parents were not divorced. In addition to this, the hipochondriasis, depression, hysteria, masculinity-femininity, paranoia, psychasthenia, schizophrenia, social introversion levels of the females have been found higher than the males whose parents were divorced. The paranoia level of the persons having divorced parents whose socio-economical situations were evaluated as good and higher have been found higher than the persons whose socio-economical situations were evaluated as fair. The masculinity-femininity levels of the having divorced parents whose socio-economical situations were evaluated as good have been found higher than the individuals whose socio-economical situations were evaluated as fair.