Çağdaş sanatta bir imaj olarak Ortadoğu
Middle East as the image in contemporary art
- Tez No: 466190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ATALAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Tez ana merkezine,“Ortadoğulu Sanatçıların Üretimleri ile Ortadoğu İmajları arasında ne tür diyaloglar geliştirildiği, bu sanatçıların var olan imajların ötesinde, yeni bir görsel anlam dünyası, yaratma konusunda, var olan durumlarının üzerine yoğunlaşmaktadır. Ortadoğunun var olan imajlarının yaratmış olduğu izlenimler, sanat eserlerinin yaratmış olduğu ”imgeler“ ile ne ölçüde aşılabilmiştir. Bu soru etrafında Ortadoğu imajının yaratılaması konusunda büyük etki gücüne sahip Oryantalizm 1. bölümün ana merkezini oluşturmaktadır. Doğu ve Batı dünyalarının karşılaşma alanlarını görsel ”iz" ler üzerinden, takip edildiği bölüm, antik dünyadan, Doğu Roma'ya, oradan Osmanlı imparatorluğunu içine alarak, zamansal olarak Sanayi Devrimi sınırlarına taşınmıştır. 2.Bölüm, Modern ve Post Modern dönemler üzerinden karşılaştırmalı bir genel durum tespiti yapmakta, yakın dönem ortadoğu politikaları üzerine yoğunlaşarak elde edilen tespitler doğrultusunda, Postmodern dünya içerisinde, farlılaşan politik eğilimler üzerinden oluşturulan Ortadoğu İmajlarını aktarmaktadır. 3.Bölüm, Ortadoğu bölgesinin, sanat pazarına eklenmesi konusunda öne çıkan etmenleri, Çağdaş Sanat'ın tanımları ve sanatın değişen paydaları bağlamında ele alınmaktadır. Bölüm yapmış olduğu üretimler doğrultusunda, çağdaş sanat üretimleri içerisinde, ortadoğunun politik gerçekleri ile hesaplaşan ve politikaların yaratmış olduğu imajların üzerine çıkan sanatçıların çalışmalarını, üretimleri üzerinden örnekler sunarak tamamlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main focus of the theses is the dialogs developed by Middle Eastern Artists between their Works and the Images of the Middle East and the current situations of these artists on creating a new world of visual meaning, beyond existing images.The extent to which impressions created by existing images of the Middle East could be overcome with“images”created by works of art. Orientalism, which has a great impact on creating the image of the Middle East around this question, constitutes the main focus of section 1. Tracking the fields of encountering of the Eastern and Western worlds through visual“traces”, includes the antiquity, the Eastern Roman Empires and from there the Ottoman Empire and up to times of the Industrial Revolution. Section 2 makes a general comparative assessment based on Modern and Post-Modern periods and focuses on recent Middle East policies and in accordance with assessments conveys created images of the Middle East through differentiating political tendencies within the Post-Modern world. Section 3 considers outstanding factors on incorporation of the Middle Eastern region in the art market in the context of the definitions of Modern Art and changing denominators of art. The section ends with presentations of examples of works by artists who stand against the political realities of the Middle East in their modern works of art and who overcome the images created by policies.