BIST endeks vadeli işlem pazarında portföy korunmasına yönelik bir uygulama
An application to identify portfolio protection to BIST index futures market
  1. Tez No: 466194
  2. Yazar: HİLAL YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Finansal sistemlerde küreselleşmenin artması ve teknolojinin hızla ilerlemesi sonucunda artan belirsizlik ve volatilite sonucu ortaya çıkan rizikolardan biride portföy rizikosudur. Portföy rizikosundan korunmak için geliştirilen ve en çok tercih edilen strateji ise endeks vadeli işlem sözleşmesi ile korunmadır Bu çalışmanın amacı, 2017 yılı Şubat ayında spot pazarda oluşabilecek fiyat düşüşlerine karşı endeks vadeli işlem sözleşmeleri kullanılarak bir korunmanın sağlanıp sağlanamayacağını belirlemeye çalışmaktır. Bu amaca yönelik olarak BIST 100 endeksinde yer alıp BIST30 endeksinde bulunmayan pay senetleri arasından beta değerlerine göre bir portföy oluşturulmuş; VİOP'ta işlem gören BIST 30 endeks vadeli işlem sözleşmesi ile pay senedi fiyat düşmesi rizikosuna karşı portföy korunması sağlanmak istenmiştir. Çalışmada analiz yöntemi olarak regresyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuca göre, 2017 yılı Şubat ayında BIST 30 endeks vadeli işlem sözleşmesi ile portföy rizikosuna karşı tam korunma sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing globalization in financial systems and rapid progress of technology increasing uncertainty as a result and volatility is the portfolio risk from the resulting risks. The most preferred strategy developed to protect against portfolio risk is protected by index futures contract. The aim of this study is to try to determine whether a reserve can be achieved by using index futures contracts against the price decreases that may occur in the spot market in February 2017. For this purpose, a portfolio based on the beta values among the stocks not included in the BIST30 index was included in the BIST 100 index; With the BIST 30 index futures contract, which is traded on the VIOP, it is desired to provide portfolio protection against the share price decrease risk. Regression analysis was applied as a method of analysis in the study According to the result, in February 2017, the BIST 30 index futures contract did not provide complete protection against portfolio risk.