Motivasyonun, çapraz fonksiyonel takım performansına etkisi
- Tez No: 466195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, çapraz fonksiyonel takımlarda birey motivasyonlarının takım performansı üzerinde etkisinin boyutunu belirlemek ve önemini ortaya koymaktır. Bu araştırma içinde birinci bölümde takım kavramı, takım tipleri ve çapraz fonksiyonel takımlar, ikinci bölümde motivasyon, üçüncü bölümde performans ve dördüncü bölümde ise çapraz fonksiyonel takımlarda motivasyon performans ilişkisi alt boyutlarıyla beraber incelenmiştir. Araştırmada anket yönteminden faydalanılmış olup anket bölümünde iki farklı ölçek ve demografik bölüm bulunmaktadır. Bu anketler uygun istatiksel yöntemler kullanılarak test edilmiştir. Araştırmalara otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firmada bulunan çapraz fonksiyonel takımların üyelerinden 110 kişi katılmıştır. Araştırmanın sonuçları göstermektedir ki çapraz fonksiyonel takımların performansı bireylerin motivasyonundan pozitif yönde ve güçlü şekilde etkilenmektedir. Araştırmada ulaşılan diğer sonuçlar da alt boyutlara ilişkin sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the size of the effect of the motivation on cross functional team performance and is to put forward importance of it. In this study, in the first chapter types of teams and cross functional team concepts, in the second chapter motivation concept and in the third chapter performance concept is explained and in the fourth chapter correlation between team performance and motivation on cross functional teams is examined with their subdimensions. In this study, survey method was used and the survey consists of two different scales and the section which includes demographic questions. This survey was examined with different statistical methods. The research was completed with attendance of 110 participants who work in a cross functional teams which are part of an automotive company. According to results of this study, the level of motivation affects the level of team performance on cross functional teams strongly and positively. In the study, the other results are related to the subdimensions of the variables.