Türkiye'de yenilenebilir enerji politikası: TR 42 Doğu Marmara bölgesi örneği
Renewable energy policy in Turkey: TR 42 Eastern Marmara region example
  1. Tez No: 466218
  2. Yazar: CUMHUR HAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Enerji sorunu, ülkelerin karşı karşıya kaldıkları; fiyat istikrarsızlığı, ödemeler bilançosu dengesizliği, işsizlik, dengesiz gelir dağılımı gibi genel ekonomik problemler içerisinde sanayi devriminden sonra gündeme gelen ve diğer problemlerle direkt veya dolaylı olarak ilişkilendirilen bir sorundur. Enerji, geçmişte olduğu gibi çağımızda da dünya siyasetine yön veren stratejik öneme sahip, dünyanın ekonomik, sosyal ve coğrafi düzeninin gelecekteki belirleyici faktörlerinden biridir. Dolayısıyla enerji bir gün tükenebileceği öngörüsüyle geleceğin yenilebilir enerji teknolojisine sahip ülkeler tarafından şekillendirileceği düşünülmektedir. Türkiye'de yenilebilir enerji politikasına dikkat çeken ve TR42 Doğu Marmara Bölgesi örneğini SWOT analizi metoduyla ele alan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; Enerji ekonomisi ve enerji politikası kavramsal çerçevede açıklanmış enerji tüketimi ve enerji ithalatının ekonomi ile olan ilişkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde; Dünyada ve Türkiye'de enerji politikasına değinilmiş Türkiye'nin enerji sorunlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise TR42 Doğu Marmara Bölgesinde yenilenebilir enerji imkanları üzerinde durularak örnek bir SWOT analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy problem that countries face is an issue took place in main economic problems, appeared after industrial revolution and associated with other issues implicitly or explicitly such as price instability, unbalance of payments, unemployment and unbalanced income distribution. Energy having not only previously but also currently a great importance to direct Global Politics is active determinant of World's economic, social and geographic layout in the future. So it has been thought that this energy will be formed by countries having renewable energy technology in case it will be ran out. This study related to SWOT analysis method that belongs to TR42 Eastern Marmara Region and pointing out Turkey's world location according to Turkey's renewable energy economy and politics consists of three parts. In the first part of the study, it has been mentioned the concept of energy economy and energy policy explains the relationship between energy consumption and energy imports that are explained in the framework. In the second part of the study; The energy problems of Turkey, which is mentioned in energy politics in the world and in Turkey, are explained. In the third part of the study; it has been done an example SWOT analysis by dwelling on renewable energy opportunities in TR42 Eastern Marmara Region.