Geçmişten günümüze meddah
From past to present meddah
- Tez No: 466228
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Toplumları birbirinden görünmez bir sınır ile ayıran ancak o toplumu meydana getirenleri yine adeta görünmez bir iple birbirine bağlayan bu sihirli değneğin adı ''kültür''dür. Türk toplumunu meydana getiren kültürel değerler arasında da, sanatın ve bu sanatlar arasında tiyatro geleneğimizin yeri ve önemi yadsınamaz. Türk Tiyatrosu'nun da kaynağına baktığımızda Geleneksel Türk Tiyatrosu olarak isimlendirilen geleneksel halk seyirlik oyun türlerimizi görürüz. Bu oyunların başlıca türleri; Köy Seyirlik, Kukla, Karagöz, Ortaoyunu, Tuluat ve Meddah'tır. İnsanlık tarihinin en eski geleneklerinden biri olan hikaye anlatıcılığının; Orta Asya'da şamanla başlayıp ozanlığa uzanan, İslam kültüründe Peygamberi ve önemli kişileri metheden özelliğinden ismini alan ve bu iki aşamayı harmanlayıp anlatıcılığa taklit ve canlandırmayı ekleyerek dramatik unsurlar kazandığı hali, Türk Meddah tarzını meydana getirmiştir. Bu tezde, meddahlık; kavramı, tarihi, özellikleri ve hikayeleri bakımından ele alınmış, günümüzde meddahın yeri, ne durumda olduğu, hak ettiği değeri ve ilgiyi görüp görmediği ve seyircinin daha fazla ilgisini sağlamak için neler yapılabileceği tartışılmış; tiyatromuzdaki sahne yetersizliğine ve hem tiyatroların hem de oyuncuların yaşadığı ekonomik sıkıntılara, tiyatrosunu yanında taşıyan oyuncu ''meddah'' ile bir alternatif çözüm dile getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is the magic name that separates societies from one another by an invisible border, but connects those who bring that society to life again. Among the cultural values that create Turkish society, the position and the importance of our tradition of theater between these arts and the arts can not be denied. When we look at the source of the Turkish Theater, we see genres of traditional theatrical folk play which is called Traditional Turkish Theatre. The main types of these plays are; Köy Seyirlik, Puppet, Karagöz, Ortaoyunu, Tuluat and Meddah. Story telling that is one of the earliest traditions of human history; has two phase what is combined with firstly in the Middle Asia, which started with a shamanism and extended to the poesy, and the secondly praising to the Prophet and important people in the Islamic culture. A special form of story telling with the addition of imitating and animating the narrative and the blending of these two stages, brought the Turkish Meddah style. In this thesis, the concept of Meddah is handled with its history, the features and the stories, where the meddah is today, what the situation is, what it deserves and what it can do to make the audience more interested, all these topics are discussed. An alternative solution was tried to be expressed with the actor ''meddah" who is carrying the his theater; to stage lacking in our national theatre, the economical troubles both the theaters and the players experienced.