Liderlik davranışlarının çalışanların iş doyum düzeyi üzerindeki etkilerine yönelik belediye çalışanları üzerinde bir araştırma
A research on the municipal employees for the impact of leadership behaviors on the level of job satisfaction in the employees
- Tez No: 466227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma; yöneticilerin liderlik davranışları ile çalışanların iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu, liderlik ölçeği ve iş doyum ölçeğinden oluşan anket formu 2015 yılında Kocaeli ilinde bulunan Kartepe Belediyesi'nin 116 çalışanına uygulanmıştır. Anketlerden ulaşılan veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistik metotları olan frekans yüzde, ortalama ve standart sapma istatistiklerinin yanında hipotez testleri olarak korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada yapılan korelasyon analizi sonucunda çalışanların iş doyumlarını belirleyen tüm boyutlar ile yöneticilerinin liderlik davranışlarını belirleyen boyutlar arasında istatistiksel açıdan pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda ise; destekleyici liderlik davranışlarının çalışanların hem içsel hem de dışsal iş doyumu boyutlarını olumlu olarak etkilediği, araçsal liderlik davranışının ise dışsal doyum düzeyini artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is the relationship between leadership behaviors of manegers and job satisfaction levels of employees. A questionnaire consisting of personal information form, leadership scale and job satisfaction scale was applied to 116 employees of Kartepe Municipality in Kocaeli province in 2015 in the direction of purpose. The data obtained from the questionnaires were analyzed by SPSS 22.0 package program in computer environment. In the evaluation of the data, correlational and regression analyzes were used as hypothesis tests as well as frequency, mean and standard deviation statistics, which are descriptive statistical methods. Statistically, significant positive relationships were found between all the dimensions determining the job satisfaction of the employees and the dimensions determining the leadership behaviors of the managers by the correlation analysis in the research. Supportive leadership behaviors positively affected dimensions of the employees' internal and external job satisfaction, furthermore instrumental leadership behaviors increased the external satisfaction level by the regression analysis.