Babur-Nâme'nin [61a-120a] arasındaki bölümü (Metin, gramatikal dizin ve sözlük)
A part of the Babur-Nama between [61a-120a] (Text, grammatical index and dictionary)
- Tez No: 466229
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Yüksek lisans tezi olan bu çalışma, Babur-nâme adlı eserin [61a-120a] arasındaki varakların transkripsiyonlu metnini, dizinini ve sözlüğünü içermektedir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Babur ve Babur Devleti hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Metin oluşturulurken Haydarâbâd nüshası esas alınmıştır. Metinde yapılan eklemeler köşeli parantez içinde verilmiştir. Dizin hazırlanırken Reşit Rahmeti Arat'ın, Kutadgu Bilig adlı eserindeki gramer sıralaması esas alınmıştır. Dördüncü bölümde metnin tıpkıbasımından örnekler, Babur'un şeceresi ve Babur Devleti'nin haritasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which is a post graduate thesis, contains the transcribed texts, index and glossary of the foils between [61a-120a] of Babur-name. The article consists of for parts. In the first part general information regarding Babur and The State of Babur, the second part the transcribed copy of the piece is presented. The transcipt is based on the Hayrabad version. The insertions in the text are presented in box brackets. The index is based on the grammar sequence used in Kutadgu Bilig by Reşit Rahmeti Arat. In the fourth part samples from the facsimile of the work, genealogy of Babur, and the map of The State of Babur are included.