Babur-nâme'nin [1b-120a] varakları arasındaki bölümde yer alan eski Türkçe ve Moğolca kökenli kelimelerin açıklamalı sözlüğü
Explanatory dictionary of old Turkish and Mongolian origined words in the section between Babur-nâme's [1b-120a] departments
  1. Tez No: 667267
  2. Yazar: ALARA KUMSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1589
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Babur-nâme adlı eserin [1b-120a] arasındaki varakların transkripsiyonlu metninde yer alan Eski Türkçe ve Moğolca kökenli kelimelerin açıklamalı sözlüğünün hazırlanmasıdır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Babur ve Babur Devleti hakkında temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamıza konu olan eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Üçüncü bölümde metnin açıklamalı sözlüğü ve dizin verilmiştir. Sözlük hazırlanırken Reşit Rahmeti Arat'ın Kutadgu Bilig adlı eserindeki dilbilgisi sıralaması esas alınmıştır. Dördüncü bölüm olan ekler bölümüne metnin tıpkıbasımından örnek, Babur'a dair şecere ve Babur Devleti'nin sınırlarını gösteren harita eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, prepared as a master's thesis, is the preparation of an annotated dictionary of Old Turkish and Mongolian origin words in the transcribed text of the leafs between the work named Babur-name [1b-120a]. This study consists of four chapters. In the first chapter, basic information about Babur and Babur State is given. In the second part, the transcribed text of the work that is the subject of our study is given. In the third part, an explanatory dictionary and index of the text are given. While preparing the dictionary, the grammar order of Reşit Rahmeti Arat in Kutadgu Bilig was taken as a basis.In the appendix part, which is the fourth chapter, the facsimile of the text includes the genealogy of Babur and the map which is showing the borders of the Babur State.