Kocaeli'ndeki turizm sektörü paydaşlarının destinasyon pazarlamasına katkılarına yönelik nitel bir araştırma
A qualified research on contributions to destination market of tourism sector stakeholders in Kocaeli
  1. Tez No: 466231
  2. Yazar: KADİR KÜÇÜKAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kocaeli ilinde turizm sekötürü içinde bulunan paydaşların destinasyon pazarlamalarına katkıları ve bu konudaki görüşleri araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evren kısmını, Kocaeli ilinin genelinde faaliyet gösteren otel işletmeleri (dört ve beş yıldız), seyahat acentaları, turizm ile ilgili sivil toplum örgütleri, yerel yönetim ve turizm ile ilgili akademisyenlerden oluşmaktadır. Araştırmada derinlemesine mülakat tekniği kullanılmış olup, üst düzey yöneticiler ve bölgenin turizmine yön verenler ile yüzyüze görüşülerek samini yanıtlar almak ve bunun yanında çalışmanın doğruluğu ve daha güvenilir kılınması amaçlanmıştır. Yapılan analiz sonucunda, turizm paydaşlarının pazarlama açısından bir koordinasyonsuzluk içinde oldukları ve genelde kendi başlarına pazarlama çalışmalarını yürütmeye çalıştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak; mevcut turizm çeşitlerini pazarlamasını aktifleştirmek ve yeni turizm türleri odaklanmak, imaj ve markalaşmayı yaratmak, yerel halk ve çalışanlara önem vermek, İstanbul'a yakınlığını pazarlama faaliyetlerinde vurgulamak ve bazı konularda Bursa ilini örnek alma fikri genelde oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this research was to investigate the contribution of stakeholders that are found in Kocaeli district in tourism sector to destination marketing and their opinions on this issue. The general part of the research consists of hotel enterprises (four and five stars) operating in Kocaeli province, travel agencies, non-governmental organizations related to tourism, local government and tourism related academicians. In order to investigate and know whether tourism business in kocaeli district is aimed at making the tourism more accurate and reliable, in-depth interview was planned to be conducted with the tourism director and senior managers and positive responses were obtained. In the analysis section; generally it was found that tourism stakeholders have been uncoordinated in terms of marketing and it is only the result of their own marketing efforts. In addition; In order to activate the marketing of the existing tourism, the following points should be considered. The idea of focusing on various and new type of tourism, creating image and branding, giving importance to local people and employee, taking in to account the proximity to Istanbul and Benchmarking Bursa province should be considered.