Küreselleşme karşıtı hareketlerin sanatsal bağlam üzerinden değerlendirilmesi
Evaluating the anti-globalisation movements in an artistic context
  1. Tez No: 466234
  2. Yazar: SELDA ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ATALAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada, küreselleşme sürecinde meydana gelen ekonomik, politik, toplumsal ve kültürel değişimler ve bu değişimler çerçevesinde aktivizm ve sanatsal uygulamalar arasındaki bağlantılar analiz edilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde, neoliberalizmin ortaya çıkışı, neoliberal küresel kapitalizm döneminde yaşanan ekonomik, politik, toplumsal ve kültürel yapıda ortaya çıkan değişimler irdelenmiştir. İkinci bölümde, gündelik hayat ve sanat ilişkisi, ilişkisellik kavramı, Ayrıca çeşitli teorisyenlerin gündelik hayatı dönüştürmeye yönelik olarak geliştirdiği çeşitli teoriler ve kavramlar irdelenmiştir.Üçüncü bölümde, tarihsel bir perspektifte değişen sanat ve siyaset ilişkisine, aktivizm ve sanat ilişkisine ve bu ilişkilerin izleri takip edilerek, çeşitli aktivist sanatçıların ve toplulukların çalışmaları kapsamlı bir biçimde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses economic, political, social and cultural fluctuations emerging in the globalisation process, as well as the links by and between activism and artistic practices within the frame of these fluctuations.The first part of the study concentrates on the emergence of neoliberalism, and the trends in economic, political, social and cultural structures encountered during the period of neoliberal cultural capitalism. The second part concentrates on the correlation of daily life and art, method of relationality in addition to a set of theories and concepts developed by a number of theorists for transformation of daily life.In the third part, a detailed analysis of the correlation of art and politics, of activism and art is provided in a historical perspective; traces of these correlations are tracked down and works by a number of activist artists are studied.