Kurumsal kimlik ve kurumsal itibar arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
An investigation of the relationships between corporate identity and corporate reputation: A research in the banking sector
  1. Tez No: 466233
  2. Yazar: NESLİHAN ŞEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal kimlik ve kurumsal itibar kavramları arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde kavramlarla ilgili teorik çerçeve sunulmaktadır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın yöntemine, veri analizlerine, bulgularına ve değerlendirmelerine yer verilmektedir. Kurumsal kimlik kavramı kurumsal kimliğin gücü, normatif kurumsal kimlik tipi ve faydacı kurumsal kimlik tipi boyutlarıyla; kurumsal itibar kavramı ise itibar katsayısı (RQ) ölçeğine uygun olarak duygusal çekicilik, ürün ve hizmetler, finansal performans, vizyon ve liderlik, sosyal ve çevresel sorumluluk boyutlarıyla ele alınmıştır. Kurumsal kimliğe ilişkin veriler Haziran 2016 tarihi itibariyle Türkiye Bankacılık Sistemine ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği Sistemine kayıtlı olup faaliyet gösteren toplam elli iki bankanın üst, orta ya da alt düzey yönetim pozisyonlarında görev yapmakta olan yöneticilerinden, kurumsal itibara ilişkin veriler ise söz konusu bankaların kurumsal müşterilerinden elde edilmiştir. Araştırma verileri, tek yanlı kaynak hatasını engellemek için her bir bankadan tesadüfî olarak seçilen iki yönetici ile her bir bankadan yine tesadüfi olarak seçilen en az iki kurumsal müşteriden yüzyüze anket yöntemiyle toplanmıştır. İki ayrı anket formu uygulanarak tüm evrene ulaşılmak suretiyle elde edilen 209 adet veri eksiksiz olarak analizlere dâhil edilmiştir. Araştırma analizleri SPSS 16 ve SmartPLS 2.0.M3 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hipotezleri yapısal eşitlik modeli (YEM) dâhilinde yol analizleriyle test edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler neticesinde, kurumsal kimliğin gücü boyutunun kurumsal itibar boyutlarından ürün ve hizmetler, finansal performans ile vizyon ve liderlik boyutları üzerinde pozitif yönlü anlamlı etkilere sahip olduğu; kurumsal kimliğin normatif kurumsal kimlik tipi boyutunun kurumsal itibar boyutlarından duygusal çekicilik boyutu üzerinde negatif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu; kurumsal kimliğin faydacı kurumsal kimlik tipi boyutunun kurumsal itibar boyutlarından duygusal çekicilik boyutu üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuç kısmında elde edilen bulgular yorumlanmış ve ileriki çalışmalara yönelik önerilerde bulunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between the concepts of corporate identity and corporate reputation. The study consists of three parts. The theoretical framework of the concepts has been presented in the first two parts. The research method, analyzes, findings and evaluations have been mentioned in the third part. The corporate identity concept has been discussed as a three dimensional concept with strength of corporate identity, normative corporate identity type and utilitarian corporate identity type; in accordance with the scale of the reputation quotient (RQ) the corporate reputation concept has been examined as a five dimensional concept composed of emotional appeal, products and services, financial performance, vision and leadership, social and environmental responsibility. Corporate identity data were obtained from the managers who are in senior, middle or lower management positions of the fifty-two banks registered and operating in Turkey Banking System and Turkey Participation Banks Association System as of June 2016; while corporate reputation data were obtained from the corporate customers of these banks. In order to prevent the single respondent bias, the study data were collected from two managers who are randomly selected from each bank, and at least two corporate customers who are randomly selected from each bank through face to face survey method. 209 data obtained by giving access to the whole universe, through the application of two separate questionnaires, were included in the analyzes. Research analyzes were performed by using SPSS 16 and SmartPLS 2.0.M3 packet programs. The hypotheses of the research were tested by path analyzes within the structural equation model (SEM). As a result of the analyzes performed, it was found that the dimension of strength of corporate identity has significant positive effects on products and services, financial performance, vision and leadership dimensions of corporate reputation; the normative corporate identity type dimension of corporate identity has significant negative effect on the emotional appeal dimension of corporate reputation; the utilitarian corporate identity type of corporate identity has significant positive effect on the emotional appeal dimension of corporate reputation. In the conclusion section, the findings obtained from the research were commented and the study was completed after suggestions for further studies have been remarked.