Avrupa Birliği uyum sürecinde Kosova'da çevre politikaları
The harmonization process of Kosovo's environmental policies to European Union
- Tez No: 466241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRGEN UĞURLU AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Küresel boyutta gittikçe artan çevre sorunları Avrupa Topluluğu (AT)'nun bu sorunlarla ilgilenmeye başlamasına neden olmuştur. Daha sonra Avrupa Birliği (AB) adını alan Topluluk, 1970'li yıllardan günümüze kadar çevreye verdiği önem ve gerçekleştirdiği faaliyetlerden dolayı örnek teşkil etmektedir. AB'nin uluslararası ekonomide ulaştığı güç, Avrupa ülkelerinin Birliğe katılma isteklerinin doğmasında etkili olmuştur. Günümüzde adaylık başvurusunda bulunan bir ülkenin AB'ye kabulünün gerçekleşmesi için Kopenhag Kriterleri olarak bilinen siyasi, ekonomik ve AB müktesebatına uyum kriterlerinin karşılaması gerekmektedir. Halihazırda 28 üye ülkesi olan AB'nin genişleme politikası kapsamında 5 aday ve 2 potansiyel aday ülke yer almaktadır. Avrupa'nın en yeni ülkesi olan Kosova AB'ye potansiyel aday ülke statüsündedir. Kosova'nın Birliğe üyeliğinin kabulünün gerçekleşmesi yönünde yaptığı çalışmaların başında AB müktesebatına uyum çalışmaları gelmektedir. Bu tez çalışmasında AB'nin en önemli konularından birini teşkil eden çevre konusunda Kosova'nın çevre mevzuatını AB müktesebatına uyumlaştırma çalışmaları incelenecektir. Bu çalışmadaki amaç; Kosova'nın adaylık sürecinde yürüttüğü çevre politikaları ile çevre mevzuatının AB müktesebatına uyumlaşma düzeyini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing environmental issues in global dimensions made European Community (EC) start to deal with these problems. The community that later has been named as European Union, constitutes a great example with putting a value in environment and with the activities that made since 1970. The power that EU has reached in International Economy, has affected the requests of European countries to join the Union. Nowadays, the candidate country must fulfill the political, economical criterions that also must provide conformity in EU Aqcuis called Copenhagen Criteria in order to be accepted at the EU. Currently, there are 5 candidate and 2 potential candidate countries in enlargement policy of EU which already contains 28 EU countries. Kosovo owns the potential candidate country status as the newest country of Europe. One of the prominent works of Kosovo's membership period in the Union is the harmonization process in EU Acquis. In this study, one of the most important issues of EU, the harmonization process of Kosovo's environmental policies to European Acquis will be investigated. The intention of this study is to scrutinize the environmental policies and harmonization process to EU Acquis of Kosovo in its candidacy process.