The aims of environmental policy in Turkey: Are the political approaches realistic or idealistic?
Türkiye'de çevre politikasının amaçları: Politik yaklaşımlar realistik mi yoksa idealistik mi?
- Tez No: 344428
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇAYHAN, PROF. DR. WOLFGANG VOEGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
1970'li yıllardan itibaren meydana gelen çevresel tahribat, çevre sorunlarının Avrupa'nın ve dünyanın en önemli konuları arasında yer almasına sebep olmakta ve tüm dünyada çevre konusunda önemli gelişmelerin yaşanmasına yol açmaktadır. Doğa koruma ve sürdürülebilir kalkınma temelli bir çevre politikası güden Türkiye'nin hangi alanlarda öncelikli çalışmalar yaptığı, doğa koruma esaslı mı yoksa yalnızca Avrupa Birliğimüktesebatına uyum çerçevesinde bir yaklaşım mı sergilediği; hatta bazı durumlarda sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik çıkarlar doğrultusunda, Avrupa Birliği müktesebatınaaykırı bir takım politikalar izleyip izlemediği akademik alanda ve etik açısından büyük tartışma konusudur. Türkiye'nin çevre politikası yaklaşımlarının idealist mi yoksa realist birçerçevede mi geliştiği, gerçek bir çevre politikasının varlığı tartışmasını da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, söz konusu tartışmalara objektif bir ışık tutmak ve açıklıkgetirmek amacıyla, Türkiye'nin çevre politikası ve çevre mevzuatı gelişim sürecinde ve öncelikleri doğrultusunda incelenmiştir. Konuya Avrupa Birliği perspektifinden bakılması ve bu amaçla ilerleme raporlarının incelenmesi çalışmanın en önemli objektif kaynaklarını oluşturmuştur. Aralık 2009'da açılmış olan Çevre Faslı'nın konuya olan etkisi ve Türkiye'ninAvrupa Birliği müktesebatına uyum çalışmaları incelenmiş ve güncel gelişmeler doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental destruction has caused critical environmental problems for Europe and the world since the 1970s but also it has been providing new improvements regarding the environment. Turkey, as a country which conducts protection of nature and sustainable development based environmental policy, is an arguably country regarding which subjects works primarily, by the protection of nature or only for conformity to the acquis of the EU and by its policies are contradictory to the acquis of EU in the academic and ethical fields. The questions whether environmental policies of Turkey are idealistic or realistic and whether there is a real environmental policy bring up an important debate. In this study, environmental policy and environmental law and their priorities in Turkey were analysed to shed light on the debates. Looking at the subject from the European perspective and researching progress reports composed the most important objective part of the study. The effect of the Environment Chapter which was opened in December 2009 and Turkey?s actions to comply with the acquis of the EU were analysed and assessments were made in accordance with current evolutions.