Semiotics of space: A critical analysis of Yuri Lotman's spatial theory based on three novels from different periods; north and south, brave new world, and oranges are not the only fruit
Mekanın semiyotiği: Yuri Lotman'ın mekan teorisinin farklı dönemlere ait North and South, Brave New World, ve Oranges are not the Only Fruit adlı üç roman üzerinden eleştirel analizi
  1. Tez No: 466250
  2. Yazar: SENA TEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezin amacı, yapısalcılık kuramının önemli temsilcilerinden biri olan Yuri Lotman'ın teorisini baz alarak edebi metinlerde mekan kavramının nasıl işlendiğine dair daha kapsamlı ve teknik bilgi sağlamaktır. Lotman mekansal tasviri üç şekilde inceler; topolojik, topografik ve semantik. Bir yapısalcı olarak Lotman, tıpkı dil gibi mekansal betimlemelerin de çözümlenmeye ihtiyaç duyulan kendine özgü bir dili olduğunu savunur. Bir başka deyişle; Lotman'a göre, her türlü mekansal tasvir; ki bu matematiksel, coğrafi ya da kültürel olabilir, anlatımda direk olarak bahsedilmeyen alt anlamlar taşır. Lotman edebi eserlerdeki en önemli göstergenin fiziksel betimlemelerin altında derin anlamların gizlendiği mekan olduğuna inanır. Bu yüzden de mekânsal tasvirlerle anlatılmak istenen gizli anlamları kavrayabilmek amacıyla işaret bilimi olan göstergebilimini edebiyata uyarlar. Buna ek olarak, Lotman'ın sanatsal metinlerdeki mekansal tasvirler üzerine ortaya attığı görüşler edebi metin analizinde“mekansal dönüşüm”e yol açtı. Sebebi de Lotman'ın, insanlara güvenilir bir alan sağladığı için kültürü mekânsal bir yapı olarak ele almasıdır. Lotman kültürün nasıl insanlar için sınırları belirlenmiş ve düzenli bir hayat sunduğunu açıklarken“semiosphere”kelimesini kullanır. Ayrıca mekanın gözle görülmeyen fakat net sınırlar sonucunda oluştuğunun üzerinde durur. Bu bağlamda, Lotman metin türleri üzerine de kafa yorar ve eserleri tutucu, devrimci ve onaylayıcı olarak sınıflandırır. Bu bilgiler ışığında, bu çalışmada Lotman'nın mekan üzerine söylemleri farklı döneme ait üç eser derinlemesine analiz edilerek detaylandırılıp açıklanır. Çalışmanın sonucunda Lotman'ın yapısalcılığa dayandırdığı mekanın göstergebilimselliği hakkındaki yorumlarının bazı post-yapısalcı görüşler barındırdığı kanısına varılır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a broader and more technical understanding of the employment of space in literary texts based on the theory of one of the notable structuralists, Yuri Lotman. He approaches the depiction of space in three different ways; topological, topographical and semantical. Due to being a structuralist, Lotman claims that just like language which is formed of signs, spatial representations have a certain kind of language of their own which needs to be decoded. In other words, according to Lotman, all types of spatial portrayals, which can be mathematical, geographical or cultural, carry some further information or sub meaning that is not directly mentioned in the narration. Lotman firmly believes in the idea that in literary texts, the most important sign is space carrying deeper meanings underlying the physical descriptions. That is why he adopts semiotics, which is the study of signs, to literature with the intention to grasp the hidden meanings reflected through spatial representations. Moreover, Lotman's views on spatial representations in artistic texts lead to a 'spatial turn' in literary analysis as he marks culture as a spatial construction in terms of forming a safe zone for people. He uses the term 'semiosphere' while explaining how culture makes a bounded and ordered life possible for the ones belonging to that culture. He emphasizes the constructedness of space thanks to invisible but definite boundaries. In this respect, Lotman also contemplates on the types of texts which can be categorized as conservative, revolutionary and confirmative. Based on these notions, through a comprehensive analysis of three novels from different periods, Lotman's comments on space as a semiotic entity are elaborated and explained in this study. At the end of the analysis, it is concluded that Lotman's thoughts of semiotics of space based on structuralist point of view bear some post-structuralist remarks.