Prematür ejakülasyon etiyolojisinde beyin türevi nörotrofik faktörün rolü
The role of brain derived neurotrophic factor in etiology of premature ejaculation
  1. Tez No: 466268
  2. Yazar: YAVUZ TARIK ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Prematür ejakülasyon (PE) en sık görülen erkek cinsel işlev bozukluklarındandır. Özellikle serotoninin beyin türevi nörotrfik faktör (BDNF) ile yakın ilişkisinin olması ve bu mediyatörlerin nörogenez mekanizmalarında etkin olmaları PE patofizyolojisinde BDNF'nin de rolü olabileceğini düşündürmektedir. Biz de bu çalışmada yaşamboyu PE ile serum BDNF düzeyi arasında ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Temmuz 2016- Mayıs 2017 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ve yaşam boyu PE tanısı alan 40 hasta ve PE'si olmayan 40 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Olguların tamamına erektil işlev ve erken boşalma (PEDT) anketleri uygulandı. Hasta ve kontrol grubunda serum BDNF düzeylerini belirlemek amacıyla venöz kan alındı. Alınan kanların serumları ayrılarak BDNF düzeyleri ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: PE ve kontrol grubunda yaş ortalaması sırasıyla 34,97±6,32(22-49) ve 33,03±3,97(25-41) yıl, BMI'ları sırasıyla 25,95±3,48 ve 25,51±2,71 kg/m² idi (p>0,05). Her iki gruptaki bireylerin tümü evliydi ve ortalama evlilik süreleri, alkol ve sigara kullanımı açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Orgazmik işlev, cinsel memnuniyet ve genel memnuniyet skorları PE grubunda anlamlı olarak daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Premature ejaculation (PE) is one of the most prevalent male sexual dysfunctions. Serotonin plays an important role in PE etiology and is closely related to the brain derived neurotrophic factor (BDNF) and, these two mediators work together in neurogenesis. Therefore, it is suggested that BDNF may play a role in etiology of PE. The aim of this study was to investigate whether there is a relation between the serum level of BDNF and PE. MATERIAL AND METHODS: Between July 2016 and May 2017, 40 patients who diagnosed with PE and 40 healthy controls without PE were enrolled in this study. The patients were evaluated with the premature ejaculation diagnostic tool (PEDT) and erectile function questionnaires. Blood samples were collected from patients and controls. Serum was separated and BDNF levels were measured. The obtained data were compared statistically. RESULTS: The mean age of the PE and control group was 34,97±6,32(22-49), 33,03±3,97 (25-41) years, respectively (p0,05). All of the cases in both group were married and there was no difference in mean married time, alcohol drinking and smoking.