Prematür ejakülasyon olgularında kaygı ve cinsel mitlere inanış düzeyi ile cinsel-özyeterlilik düzeyi ilişkisinin incelenmesi
An examination of relationship between anxiety and level of belief in sexual myth and sexual self-efcicacy in premature ejaculation cases
- Tez No: 485554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri prematür ejakülasyondur. Bu araştırmanın amacı prematür ejakülasyon olgularında kaygı ve cinsel mitlere inanma düzeyi ile cinsel öz-yeterlik düzeylerinin incelenmesi ve elde edilen verilerin bu kapsamda tartışılarak literatüre katkıda bulunmaktır. Araştırmanın örneklemi prematür ejakülasyon tanı ölçütlerini karşılayan 40'ı deney ve 40'ı kontrol grubu olmak üzere toplamda 80 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“durumluk ve sürekli kaygı envanteri”,“cinsel mitleri değerlendirme formu”,“cinsel öz-yeterlik ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik veri formu, kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel olarak analizinde, IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, T- testi, Kruskal-Wallis H Testi, Man Whitney U Testi, ve OneWayAnova testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarından elde edilen verilere göre; katılımcıların cinsel öz-yeterlik puanları ile durumluk kaygı puanları arasında orta düzeyde negatif anlamlı ve sürekli kaygı puanları ile orta düzeyde pozitif anlamlı korelasyon bulunmaktadır. Durumluk kaygı puanları ile sürekli kaygı puanları arasında ise orta düzeyde negatif anlamlı korelasyon bulunmaktadır. Kişilerin deney ya da kontrol grubunda olmaları cinsel öz-yeterlik ölçeği, durumluk kaygı ölçeği ve sürekli kaygı ölçeği puanlarını ve cinsel mitlere inanma oranını etkilemektedir. Prematür ejakülasyon olgularında cinsel mitlere inanma oranı, cinsel öz-yeterlik düzeyleri ve sürekli kaygı düzeyleri kontrol grubuna kıyasla yüksek oranlarda olduğu ve durumluk kaygı düzeylerinin ise düşük olduğu saptanmıştır. Sosyo-demografik verilerin ise cinsel öz-yeterlik ve kaygı düzeylerini etkilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most common sexual dysfunctions in men is premature ejaculation. The aim of this study is to examine the level of sexual self-efficacy and anxiety and level of belief in sexual myths in cases of premature ejaculation and to make contribution to the literature about obtained data. The sample of the study consisted of 80 individuals, 40 of which are diagnosed with premature ejaculation and 40 of which are control groups. State-Trait Anxiety Inventory, Sexual Myth Evolution Form, Sexual Self-Efficacy and Socio-Demographic Data Form, which has been prepared by the researcher, have been used as data collection tools. In statistical analysis of research data, IBM SPSS Statistics 22 program has been used. For the evolution of the data, Pearson Product-Moment Correlation Analysis, T-Test, Kruskal-Wallis H Test, Man Whitney U Test and One Way Anova Test have been used. According to the data obtained by the research results; It is found moderate negative correlation between scores of sexual self-efficacy and state anxiety and moderate positive correlation with scores of trait anxiety. It is found moderate negative correlation between scores of state anxiety and trait anxiety. The points of sexual self-efficacy scale, state anxiety scale and trait anxiety scale and rate of belief in sexual myth are affected from whether the individuals are in experimental group or control group. In premature ejaculation cases, the rate of belief in sexual myths, sexual self-efficacy levels and trait anxiety levels are higher than the control group and state anxiety levels are lower than the control group. It is found that socio-demographic data have not affected sexual self-efficacy and anxiety levels.