Bilgisayarlı tomografide renal parankim volüm ölçümü ile statik renal sintigrafi sonuçları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
  1. Tez No: 466304
  2. Yazar: ÖZGEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL OKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç:Bilgisayarlı Tomografide renalparankimvolüm ölçümü ile Statik Renal Sintigrafi sonuçları arasındaki ilişkinin belirlenmesi Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza Ocak 2011 - Haziran 2016 tarihinde İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde Statik Renal Sintigrafisi ve Renal BT'si çekilen 202 hastadahil edildi.Çalışmaya dahil edilen hastalarhidronefroz,taş ve donör olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastaların Renal BT'leri iş istasyonuna (Mac Workstation) transfer edilip özel bir yazılım olanOsirix MD programında renalyağlı hilus,pelvikaliksiyel sistem,vasküler yapılar,kist-kitle gibi parankim haricindeki lezyonlar parankim volümünedahil edilmeden,sadeceparankimleri dahil olacak şekilde herkesitlerdekiböbrek parankimiayrı ayrı hassas bir şekilde manuel çizilip volümleri otomatik olarak hesaplandı.Hasta ve kontrol gruplarına,Tc-99m DMSA kullanılarak statik böbrek sintigrafisi çekildi.Hastaya kg başına 0.04–0.05 mci radyoaktif madde intravenöz (iv.) enjeksiyonu yapıldı. Enjeksiyondan ortalama 3 saat sonra anterior,posterior,sağ ve sol posterior oblik pozisyonlarda statik görüntüler alındı.SYNGOP workstation'da prosesleri yapıldı. Posterior pozisyonlardaki görüntülerden kantitatif sağ ve sol böbrek oranları % olarak belirlendi. Bulgular:Grup 1(Hidronefroz),Grup 2(Hidronefrozsuz taş) ve Grup 3(donör)hastalarında renal BT parankim volüm değerleri ile sintigrafideğerleri arasında ilişki istatiksel olarak hesaplandı ve her üç grupta da renal BT parankim volüm değerleri ile sintigrafi değerleri arasında güçlü pozitifkorelasyon saptandı. Sonuç: Donör,taş ve hidronefroz hastalarında renal CT'de ölçülenparankim volüm değerleri ile sintigrafik değerler arasında güçlü bir korelasyon bulunmuş veböbrek fonksiyonunun değerlendirilmesinde renal CT paran kim volüm değerlerinin bir marker olarak kullanılabileceği öngörülmüştür. Bununla beraber renal CT'nin böbreğin anatomisi,patolojilerinde ve fonksiyonu hakkında bilgiler sağlaması,bu yönemin sintigrafik yöntemleri tamamlayıcı veya alternatif bir yöntem olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The comparison of patients undergoing Dynamic Static Renal scintigraphy with Renal BT parenchymal volume. // The purpose of this study was to compare patients undergoing Dynamic Static Renal scintigraphy with Renal BT parenchymal volume. MATERIALS AND METHODS: A total of 202 patients who had undergone Dynamic Static Renal scintigraphy and Renal BT in our hospital between January 2011 and June 2016 were included in the study. The renal BT of patients was transferred in Mac Workstation, the renal parenchyma in each section was sketched separately and manually in Osirix MD which is a special software by including only parenchyma and their volumes were calculated automatically. Also, the Renal length / the volume of kidneys / the size of kidneys / the kidney volumes were measured by Three-Dimensional Radiography( veya ne ile ölçüldüyse) and were roughly calculated. // The Three-Dimensional Length of the kidney size was measured and roughly calculated.Patients were separated into three main groups of donor, hydronephrosis and calculus / stone and statistically,it was examined the correlation/interaction between BT parenchymal volume, scintigraphy and three dimensional volume values. RESULTS: It was determined that there was a strong,positive correlation between the value of scintigraphy and BT parenchymal volume values of patients in group 1 (hydronephrosis ) / in the group 1(hydronephrosis ) patients ,but there was no correlation between three Dimensional volume and scintigraphy or BT parenchymal volume. /// Whereas a strong,positive correlation was found between the value of scintigraphy and BT parenchymal volume values in the group 1 patients, a correlation was not found between three Dimensional volume and scintigraphy or BT parenchymal volume.It was determined that there was a strong,positive correlation between BT parenchymal volume values and the value of scintigraphy with three dimensional volume values in the group 2(non-hydronephrosis stone) patients. /// A strong correlation was found between BT parenchymal volume values and and the value of scintigraphy with three Dimensional volume values in the group 2(non-hydronephrosis stone) patients.It was determined that there was a strong,positive correlation between BT parenchymal volume, three dimensional volume and the value of scintigraphy in the group 3(donor) patients. CONCLUSIONS: As a result, it was found that there was a strong correlation between scintigraphy and Renal parenchymal volume values in etiology of donor,stone /calculus and hydronephrosis and it was foreseen that Renal volume values can be used as a marker for the evaluation of kidney function.