Patella çıkığı sonrasında femur distali ve patellanın gelişimi: Deneysel çalışma
The lower part of femur and patellar development after patellar dislocation: Experimantel study
- Tez No: 466373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT TUFAN ÖZGEZMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kalça eklemi gelişiminde bilindiği üzere gerek asetabulumun, gerekse proksimal femurun düzgün gelişmesi için femur başının asetabulum içinde yerleşik olması gereklidir. Çalışmamızda benzer şekilde patellanın troklear olukta bulunmasının, bu oluğun ve patellanın anatomik gelişimindeki önemini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada 32 adet, 4 haftalık Yeni Zellanda tavşanı kullanıldı. Onaltı hayvandan oluşam birinci grupta sol diz ekleminde patella disloke edildi ve ameliyat sonrası 4. haftada ikinci bir cerrahi girişimle disloke edilmiş olan patella tekrar eski lokalizasyonuna getirildi. Grup 2'de yer alan 16 tavşanda sol diz ekleminde patella disloke edildi ve takip sonuna kadar herhangi başka cerrahi bir işlem uygulanmadı. Her hangi bir işlem yapılmayan sağ diz eklemleri kontrol grubunu oluşturdu. Tavşanlar 6 ay lık olduklarında sakrifiye edilerek her iki diz eklemine bilgisayarlı tomografi (BT) yapıldı. Çekilen BT'lerde femoral oluğun açısı, derinliği ve genişliği değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmelerde Kolmogorov-Smirnov, Anova ve Kruskal-Wallis testleri kullanıldı. Troklear oluk açısı oluğun orta kısmında ortalama olarak grup 1'de 127.7, grup 2'de 133.85 derece ve sağlam dizlerde 127.0 derece olarak bulundu. Troklear oluk derinliği ise grup 1'de 1.41, grup 2'de 1.15 ve opere olmayan dizlerde 1.26 mm olarak değerlendirildi. Troklear oluk genişliği oluğun proksimal kısmında ortalama olarak grup 1'de 6,02, grup 2'de 5,42 ve sağlam dizlerde 5,85 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
As it is known in the development of hip joint, the femur stem must be located in the acetabulum in order to develop either the acetabulum or the proximal femur properly. In our study, we aimed at determine presence of patella in trocklar Groove is important for anatomical development of this groove and patella. Thirty two 4 weeks old New Zeeland rabbits were used in this study. Patella of the left knee was dislocated and 4 weeks after, a new operation was performed to relocate the patella to its normal anatomical location (group 1, 16 rabbits). In the second 16 rabbits patella of the left knee was dislocated and no other surgical intervention was performed (group 2). All the non operated right knees were used as the control group (group 3). All the rabbits were sacrificed when they were 6 months old. Computed tomography (CT) was performed to measure femoral sulcus angle and femoral trochlear dept in every knee. Kolmogorov-Smirnov, Anova and Kruskal-Wallis tests were used to evaluate the results. Trochlear sulcus angle was measured as 127.7 degree in group 1, 133.85 degree in group 2 and 127.0 degree in control group. The depth of the trochlear grove is 1.41 mm, 1.15 mm and 1.26 mm respectively. On proksimal side, the width of the trochlear grove was measured 6.02mm, 5.42 mm and 5.85 mm respectively.