Basel III adoption by G20 members impact on their credit rating
G20 üyesi ülkelerin Basel III kriterlerini benimsemelerinin kredi dereceleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 466422
  2. Yazar: MOHAMMED KALLOUB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BBDK) tarafından hazırlanan benimseme raporunda yer alan ve G20 Ülkelerini de içine alan 27 ülke, Basel III kriterlerinin kredi derecelendirme etkisine göre incelenmiştir. Çalışmada, literatürde daha önce etkisi olduğu ispat edilmiş açıklayıcı değişkenlerin kredi derecelendirmesi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Bu doğrultuda, BBDK yarıyıllık benimseme raporları, IMF ve Dünya bankası tarafından yayınlanmış diğer makroekonomik göstergeler ve yüksek duyarlılık içermesinden dolayı Standard&Poors'un temel göstergeleri kullanılmıştır. Basel III'deki kriterlerin benimsenmesi (birinci ve ikinci etaplar dahil) ve grubun kredi derecelendirmeleri arasındaki bağlantısını ortaya koyan istatiksel kanıtı çalışmanın en önemli tespitidir.
Özet (Çeviri)
This study is designed to test the effect of Basel III standards adoption by 27 countries included in Basel III adoption reports (including G20 group members) on their credit rating, in addition to this the study tests some important explanatory variables which have been proven to have an effect on sovereign credit rating, the study includes a data analysis section which follows the past literature in collecting, sorting, and analysing data in order to have a reliable results, depending on BCBS semi-annual adoption reports, along with other macroeconomic indicators published by IMF and World Bank, however the basic indicator for credit rating is Standard &Poor's credit rating due to its high sensitivity, an important finding of the study is the statistical evidence of relationship between adoption of Basel III standards (represented by first and second phases of the accord) and credit rating of the population.