Progesteronun gebelikteki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of progesteron in pregnancy
- Tez No: 950759
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN FADIL KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Progesteron gebeliğin oluşmasında ve idamesinde kritik rol oynar. Term doğumun gerçekleşmesi için gerekli uterin kasılmaları düzenleyen hormonal mekanizmaların zamansız tetiklenmesi preterm eyleme neden olur. Bu nedenle preterm eylem tehdidinde progesteron hormon tedavisi önerilmektedir. Yine de bu hormonal mekanizmalar hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada doğumu başlamış term ve preterm gebelerin serum progesteron düzeylerini doğumu başlamamış term ve preterm gebelerin serum progesteron düzeyleri ile karşılaştırılması amaçlandı. Materyal-Metod: Bu çalışma prospektif kontrollü bir çalışmadır. 69 term (grup 1) ve 65 preterm (grup 4) doğumu başlamış gebenin demografik özellikleri, obstetrik-neonatal sonuçları ve serum progesteron sonuçları sırasıyla doğumu başlamamış 69 term (grup 3) ve 65 preterm (grup 2) gebenin sonuçlarıyla ve dört grup kendi içinde olacak şekilde karşılaştırıldı. Serum pregesteron düzeyleri grupların yaşları dekatlara ve vücut kitle indekslerine (VKI) göre ayrılarak ayrıca değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında ve ikili karşılaştırılmasında obstetrik ve neonatal sonuçlar açısından anlamlı fark yoktu. Serum progesteron düzeyi en düşük grup 2(b) de sonra sırasıyla grup 3(c)'de sonra grup 1(a)'deydi. (pb; a>c; a
Özet (Çeviri)
Objective: Progesterone plays a critical role in the establishment and maintenance of pregnancy. The untimely activation of hormonal mechanisms that regulate uterine contractions necessary for term delivery may lead to preterm labor. Therefore, progesterone hormone therapy is recommended in cases of threatened preterm labor. However, there is still insufficient knowledge regarding these hormonal mechanisms. This study aims to compare the serum progesterone levels of term and preterm pregnant women who have gone into labor with those who have not yet gone into labor, in both term and preterm pregnancies. Material and Method: This is a prospective controlled study. The demographic characteristics, obstetric-neonatal outcomes, and serum progesterone levels of 69 term (group 1) and 65 preterm (group 4) pregnant women who had gone into labor were compared with those of 69 term (group 3) and 65 preterm (group 2) pregnant women who had not gone into labor. Comparisons were also made within and between the four groups. Serum progesterone levels were also evaluated based on age (in decades) and body mass index (BMI). Result: There was no statistically significant difference in obstetric and neonatal outcomes between the groups or in pairwise comparisons. The lowest serum progesterone level was observed in group 2 (b), followed by group 3 (c), and then group 1 (a) (p < 0.001; a > b; a > c; a < d; b < d; c < d). The highest serum progesterone level was found in group 4 (d). Serum progesterone levels showed no correlation with age, but were significantly correlated with BMI (p < 0.001). v Conclusion: A decrease in serum progesterone levels may trigger the hormonal mechanisms that initiate labor. Weight gain may lead to a decrease in progesterone levels and may contribute to the earlier onset of labor.