Akut iskemik inme hastalarında serum NT-proBNP düzeylerinin klinik özellikler ve prognoz ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of relationship between serum nt-probnp levels with clinical features and prognosis in acute ischemic stroke patients
- Tez No: 494425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN AYŞE YAYLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tez Tanıtımı: Arslan MB, Akut İskemik İnme Hastalarında Serum NT-proBNP Düzeylerinin Klinik Özellikler ve Prognoz ile İlişkisinin Değerlendirilmesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2018 Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, akut iskemik inme hastalarında N-terminal pro-B tip Natriüretik Peptid (NT-proBNP) düzeylerinin, klinik ve radyolojik özelliklere göre değerlendirilmesi ve kısa dönem klinik sonuçlarla ilişkisinin araştırılmasını hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, akut iskemik inme tanılı 107 hasta prospektif olarak izlendi. Hastaların, 56'sı (%52,3) sinüs ritmi (SR), 24'ü (%22,4) paroksismal atriyal fibrilasyon (pAF), 27'si (%25,3) kronik atriyal fibrilasyon (kAF) olarak gruplandırıldı. Demografik veriler, klinik, laboratuvar ve radyolojik özellikler, CHA2DS2-VASc skorları, başvuru zamanı ve 3. ay değerlendirmelerine ait NIHSS ve mRS skorları kaydedildi. TOAST ve OCSP çalışmasına göre iskemik inme alt tiplendirmeleri yapıldı. Hasta grubunda ilk 48 saat içinde serum NT-proBNP ölçümü için venöz kan örnekleri alındı. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Presentation of the Thesis: Arslan MB, Assessment of Relationship Between Serum NT-proBNP Levels with Clinical Features and Prognosis in Acute Ischemic Stroke Patients, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Neurology Clinics, Thesis in Neurology, Istanbul, 2018. Introduction: In this study, we aimed to assess N-terminal pro brain-type natriuretic peptide (NT-proBNP) levels in acute ischemic stroke patients according to clinical and radiological features and to investigate its relationship with short term clinical outcomes. Material-Methods: In our study, 107 patients with acute ischemic stroke were evaluated prospectively. Of all, 56 patients had no evidence of atrial fibrillation (AF) (sinus rhythm [SR] group) (%52.3), 24 patients had paroxysmal AF (pAF group) (%22.4), and the other 27 patients had chronic AF (cAF group) (%25.3). Demographic datas, clinical characteristics, laboratory and radiological findings, CHA2DS2-VASc scores, NIHSS and mRS scores on admission and 3rd month evaluations were recorded. According to the TOAST and OCSP study, ischemic stroke subtyping was performed. Venous blood samples were obtained for serum NT-proBNP measurement within the first 48 hours of the patient group. SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) was used for statistical analysis.