Akut iskemik inme hastalarında hemorajik transformasyon gelişimi ile homosistein düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the development of hemorrhagic transformation and homocysteine levels in acute ischemic stroke patients
- Tez No: 613859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Akut İskemik İnme Hastalarında Hemorajik Transformasyon Gelişimi İle Homosistein Düzeyleri Arasındaki İlişki Amaç: Akut iskemik inmeden sonra kan ürünlerinin damar dışına çıkması anlamına gelen hemorajik transformasyonun (HT) mekanizması tam olarak anlaşılmamasına rağmen, kan-beyin bariyerinin bozulmasının, koagülopatinin ve reperfüzyon hasarının aracılığı ile geliştiği düşünülmektedir. İskemik inmede bağımsız bir risk faktörü olarak kabul edilen hiperhomosisteineminin kan beyin bariyerinin bozulmasını tetikleyebileceği daha önce kanıtlanmıştır. Çalışmamızda akut iskemik inme hastalarında hemorajik transformasyon gelişimi ile homosistein düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.06.2015 - 31.12.2018 tarihleri arasında akut iskemik inme tanısı ile Nöroloji kliniğimize yatırılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışma kriterlerini karşılayan HT gelişen 113 akut iskemik inme hastası ile kontrol grubu olarak yaş, cinsiyet eşleştirilerek randomize şekilde oluşturulan HT gelişmeyen 113 akut iskemik inme hastası olmak üzere toplam 226 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, iskemik inme risk faktörleri (alkol ve sigara kullanımı, hipertansiyon, diabetes mellitus, koroner arter hastalığı, atrial fibrilasyon, önceki inme varlığı), hastaneye başvuru sistolik/diastolik kan basınçları ve kan glukoz düzeyleri, revaskülarizasyon tedavi yapılıp yapılmadığı, ilk 24 saatte alınan venöz kan parametreleri ve homosistein düzeyleri kayıtlandı. Hastalarda inme etiyolojisi için TOAST sınıflaması, inme derecesi için NIHSS ve HT sınıflaması için ECASS II kriterleri kullanıldı. İstatistiksel analiz SPSS 20 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda 801 akut iskemik inme hastası tespit edildi ve hastaların %16,2'sinde HT gelişmişti. Çalışmaya alınan 113 HT hastasının %55,8'i erkek, %44,2'si kadındı ve hastaların yaş ortalaması 70,64±13,53 idi. HT gelişen hastalarda HT gelişmeyenlere göre iskemik inme risk faktörlerinden hipertansiyon öyküsü varlığı, hastane başvuru sistolik/diastolik kan basıncı değerleri, NIHSS istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p0,05). ECASS II sınıflamasına göre en sık gözlenen hemorajik transformasyon tipi %44,2 ile hemorajik infarkt 2, en az %14,4 ile parankimal hematom 2 idi.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between the Development of Hemorrhagic Transformation And Homocysteine Levels in Acute Ischemic Stroke Patients Objective: Hemorrhagic transformation after acute ischemic stroke, which means go out of blood vessel of blood products (HT), although the mechanism is not fully understood, blood-brain barrier breakdown, coagulopathy, and reperfusion are thought to develop through. It has been previously proven that hyperhomocysteinemia, considered an independent risk factor in ischemic stroke, can trigger disruption of the blood brain barrier. In this study, we aimed to investigate the relationship between hemorrhagic transformation development and homocysteine levels in acute ischemic stroke patients. Material and methods: The patients admitted to our neurology clinic with acute ischemic stroke diagnosis between 01.06.2015 - 31.12.2018 were retrospectively evaluated in our study. A total of 226 patients were enrolled in the study, including 113 acute ischemic stroke patients with HT who met the study criteria and 113 acute ischemic stroke patients who did not develop HT, which were randomized by matching age and gender as a control group. Demographic data of the patients, ischemic stroke risk factors (alcohol, smoking, hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease, atrial fibrillation, presence of previous stroke), the blood pressure and blood glucose levels on admission to hospital, were treated with revascularization therapy, homocysteine levels and venous blood parameters received in the first 24 hours were recorded. TOAST classification for stroke etiology, NIHSS for stroke degree and ECASS II criteria for HT classification were used in patients. Statistical analysis was done using the SPSs 20 program. Results: In our study, 801 acute ischemic stroke patients were identified and 16,2% of the patients had developed HT. Of the 113 HT patients in the study, 55,8% were male and 44,2% were female and the mean age of the patients was 70,64 ±13,53. The presence of a history of hypertension from ischemic stroke risk factors, systolic/diastolic blood pressure values in hospital admissions and NIHSS were statistically significant in patients with HT development compared to those without HT development (p0,05). According to ECASS II classification, the most common type of hemorrhagic transformation was hemorrhagic infarction 2 with 44,2% and parenchymal hematoma 2 with at least 14,4%.