İntravitreal deksametazon implant uygulama sonuçlarımız
Our results of intravitreal dexamethasone implant applications
- Tez No: 466530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: İntravitreal deksametazon implant uygulamasının görme keskinliği ve makula ödemine etkisini ve altı aylık süreçteki yan etkilerini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Eylul 2015- Eylul 2016 tarihleri arasında retina damar tıkanıklığı, diabetes mellitus, non infeksiyöz arka üveit ya da psodofakik ödem tanısı ile polikliniğimize başvuran ve intravitreal deksametazon implant uygulanması kararı verilen hastalar çalışmaya alındı. 38 hastanın 40 gözü prospektif olarak incelendi. Tam oftalmolojık muayeneleri yapıldı .İntravitreal deksametazon implantının göz içi basıncına , ön kamara açısına , katarakt gelişimine , ön-arka aks uzunluğuna ve korneal endotel sayısına etkisi araştırıldı. Bulgular: Enjeksiyon sonrası 1., 3. Ve 6. aylardaki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(LogMAR) ve makula kalınlığı enjeksiyon öncesinden anlamlı olarak düşüktü (p0,05). Enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası 1.ayda endotel hücre sayısı açısından anlamlı değişim izlenmedi, fakat enjeksiyon sonrası üçüncü ayda anlamlı azalma izlendi. Ön-arka aksiyel uzunlukta enjeksiyon sonrası 3.
Özet (Çeviri)
Purpose:To investigate the effect of intravitreal dexamethasone implant aplication on visual acuity and macular edema and the side effects during six-months after injections. Material method: The patients who were admitted to our outpatient clinic with a diagnosis of retinal vascular occlusion, diabetes mellitus, non-infectious posterior uveitis, or psodophakic edema and who decided to undergo an intravitreal dexamethasone implant were included in the study between September 2015 and September 2016. Forty eyes of 38 patients were prospectively examined.Complete ophthalmologic examinations were performed. The effects of intravitreal dexamethasone implant on intraocular pressure, anterior chamber angle, cataract development, anteroposterior axis length and corneal endothelial cell densıty were investigated. Results: Best corrected visual acuity (LogMAR) and macular thickness at post-injection 1., 3. and 6.months were significantly lower than pre-injection (p 0,05). There was no significant differance on endothelial cell density between pre-injection and post-injection 1. month., but there was a significant decrease at post-injection 3.months.