Farklı kalsiyum-fosfor düzeyli karmalarla yemlenen etlik piliçlerin büyüme performansı, et kalitesi ve bazı kan, kemik ve dışkı parametreleri
Growth performance, meat quality and some serum, bone and fecal parameters of broilers fed concentrates with different levels of calcium and phosphorus
- Tez No: 466572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEKERİYA KIYMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırmada günlük yaşta 480 adet etlik piliç (Ross 308) civcivi ve üç farklı düzeyde (düşük, orta ve yüksek) Ca ve P (yararlanılabilir) içeren başlangıç ve büyütme karması kullanılmıştır. Düşük, orta ve yüksek karmalarının Ca ve P içerikleri sırasıyla 10.5, 9.5 ve 8.5- 4.9, 4.4 ve 4.1 g/kg karma iken büyütme karmasının içerikleri ise 8.7, 7.8 ve 6.9- 4.2, 3.8 ve 3.4 g/kg karma düzeyinde tutulmuştur. İlk 28 günlük yaşa kadar düşük karma ile besleme etlik piliçlerin canlı ağırlığı orta ve yüksek karma ile beslenenlerden daha yüksek bulunmuştur (P0.05). Yem tüketimi Ca ve P düzeyinden etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
One day of age 480 broiler (Ross 308) and starter and grower feeds consisting of three different levels(low, medium and high) of Ca and P (available) were used in this experiment. Levels of Ca and P in low, medium and high feeds were adjusted at 1.05, 0.95 and 0.85 -0.49, 0.44 and 0.41 g/kg feed for starter period and 0.87, 0.78 and 0.69- 0.42, 0.38 and 0.34 g/kg feed for grower period, respectively. Birds fed with low diet had higher live weight up to 28 days of age (P0.05). Feed intake weren't affected from Ca and P levels.