Stronsuyumun killer üzerindeki adsorbsiyonuna tuz konsantrasyonu ve pH etkisi
Adsorption of strontium on clys effects of salt concentration and pH
  1. Tez No: 46660
  2. Yazar: ZARİFE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLTEN ATUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
V. ÖZET STRONSUYUMUN KILLER ÜZERİNDEKİ ADSORPSIYONUNA TUZ KONSANTRASYONU VE pH ETKİSİ Bu çalışmada, iz miktarda ve 5.10“5 M, 5.10”4 M, 5.1CT3 M, 5.10“2 M konsantrasyonlardaki stronsuyurn klorür çözeltilerinin Eskişehir yöresinden alınan montmorillonit-zeolit kanşımı çamaşırcı kili üzerindeki adsorpsiyonu Sr-90 izotopu kullanılarak radyoaktivite izleme tekniği ile incelendi. Kilin kapasitesi Na-22 izotopu kullanılarak NaCl çözeltisi ile tayin edildi. Arka arkaya NaCl ile çalkalanarak kildeki bütün iyonların Na+ iyonu ile yerdeğiştirmesi sağlandı. Bütün, adsorpsiyon deneylerinde bu şekilde Na+ formuna getirilmiş kil örneği kullanıldı. Yukarıda molariteleri belirtilen stronsuyurn klorür çözeltileri 5.10”4 M, 5.10“3 M, 5.10”2 M, 5.1 0"1 M sodyum klorür içerecek şekilde stronsuyurn klorür sodyum klorür karışımlarını içeren çözel tiler hazırlandı. Bu çözeltilerin pH; HC1, CH3COONa, CH3COOH tamponu ve NaOH ile değişik de ğerlere ayarlandı. Tuz konsantrasyonu ve pH'ı SrCl2 konsantrasyonu bu şekilde çeşitli değerlere ayarlanmış olan çözeltilerde adsorpsiyon deneyleri gerçekleştirildi. % Adsorpsiyonun tuz konsantrasyonuyla azaldığı görüldü. pH=3-7 aralığında pH'la arttığı bu değerden soma sabit kaldığı gözlendi. Yüklenen SrCl2'ün artması ile dağılım katsayısı azaldı. Adsorpsiyon sonuçlan, Freundlich izotermine uygulandı. Sonuçların Freundlich izotermine uyduğu görüldü. - 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY ADSORPTION OF STRONTIUM ON CLAYS EFFECTS of SALT CONCENTRATION AND pH In this study, the adsorption of strontium 90 on clay minerals has been investigated by means of a batch technique in solutions of sodium salts. The results can be approximated by ideal ion exchange equations. The adsorption of Sr-90 on montmorillanit of Eskişehir was studied with an initial SrCl2 consantration of between trace 5.10“5M, 5.10”4M, 5.10“3M, 5.10~2M. Salt concentration were studied S.ICT^M, 5.10”3M, 5.10“2M, 5.10”2M. The adsorption of stronsium on clay was investigated by using a radioactivity measurement method. Stronsium 90 was used as tracer isotope. The composition of the wash water was checked by atomic absorption analysis in order to insure that essentially all exchangeble ions were replaced by sodium. The capacities of the clays were determined by using Na-22 as index cation. The acetate buffers were used when possible because of the ease and convenience of controlling pH. The mean adsorption distribution coefficients were calculated for samples. The results were fitted to Freundich isotherm. Adsorption isotherms at constant pH and salt concentration are linear in the low loading region. Distribution coefficients for montmorillonite are almost independent ofpH. 79