Use of alternati̇ve fuels from recycled waste and cleaner production at cement production industry
Çimento fabrikalarında üretim verimliliği artırmak için siyah yağ yerine geri dönüşüm atıklarının alternatif yakıt olarak kullanılması
  1. Tez No: 793334
  2. Yazar: MUSTAFA AMER MUSTAFA AL-SAMMARRAIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kaynakların, özellikle de petrol kaynaklarının kullanımından elde edilen enerji tüketiminin artması nedeniyle, aynı kalitede ve daha az maliyetli alternatifler bulmak gereklidir ve bu alternatiflerden en önemlisi, artık olarak atıklardan elde edilen bir malzemedir. Özellikle dünyada insanoğlunun tüketimini durduramadığı enerji talebi için, üretim süreçlerinde sıcak fırınları nedeniyle yüksek ısıl enerji gerektiren özellikle çimento sektörü başta olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılabilecek düşük maliyetli en önemli ısıl enerji türlerinden biri Atık Türevli Yakıt'dır. (ATY). Bu araştırma, Çimento Sanayiinde üretim verimliliği (teknolojik değişim ile) iyileştirmeleri sağlamayı ve benzin veya siyah yağ yerine atık türevli yakıtın (ATY) kullanımını araştırmayı amaçlamaktadır. Üretim verimliliğindeki iyileşmenin derecesini belirlemek için istatistiksel analizlerin kullanılmasının yanı sıra, bu araştırmada ucuz atık bir alternatif ekonomik kaynak olarak kabul edilmiş ve ayrıca çevresel indeks MIP'nin (birim başına girdi malzemeleri ve birim / hizmet) kullanımı daha temiz üretim ve çevresel iyileştirmenin boyutunu hesaplayarak araştırma sonuçları olumlu bulunmuş ve sanayi ürünlerinin üretiminde kullanılan diğer doğal kaynaklara oranla yarı yarıya daha az olduğu belirlenmiştir. Bu da toplam çimento üretim maliyetinin %8,4 azalmasına ve üretim verimliliğinde %5,1 artışa neden olmuştur ve bu oran yüksek olup, MIP miktarı kişi başı 0.167 kg yani çıkarılan tüketilen doğal kaynak miktarı anlamına gelmektedir. Bir kişi için (0,85) kg/gün ile karşılaştırıldığında, bu durumda kişi başına tüketimin daha az olduğu, dolayısıyla daha temiz üretim ve sürdürülebilirlik sağlandığı ve ATY'nin çevre dostu bir malzeme olduğu anlamına gelir. Bu nedenle bu çalışmadan en önemli öneri atıkların (ATY) alternatif olarak kullanılmasıdır çünkü sanayiinin üretim verimliliğini artırmaya ve üretim maliyetlerini düşürmeye, daha temiz üretime ve çevreye katkıda bulunarak, ülke ekonomisinin gelişmesine de katkıda bulunur. Bu araştırma ile, ATY 'lerin yüksek verimli ve ekonomik olması, atıklardan sağlıklı ve düşük maliyetle kurtulunmasına, artıkların tarımda veya inşaatta kullanılması, yeni istihdam yaratması ve işsizliği azaltması nedeniyle tüm çimento fabrikalarında uygulanabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Because of the increased consumption of resources, especially the energy generated from the use of oil resources, it was necessary to find alternatives characterized by the same quality as well as being of lower cost, and the most important of these alternatives is the use of waste as an alternative fuel (Refused Derived Fuel RDF). It is the essential type of low-cost thermal energy that can be used in various industries, especially the cement industry, as it uses furnaces that require high thermal energy during production processes. Waste characterizes by the fact that it is inexhaustible because man cannot stop consuming. This research aims to achieve improvement in production efficiency (technological change) and the use of waste recycling (RDF) instead of gasoline or black oil to reduce production costs, As well as using statistical analysis to determine the extent to which improvement in production efficiency achieved. Therefore, waste in this research is one of the alternatives and economic resources. As in the use of the environmental indicator MIP ( resources input per unit, unit/service) To calculate the achievement of cleaner production and environmental improvement, The results of the research were positive and achieved less than half of the percentage of other natural resources used in the production of industrial goods. All of that led to a reduction in the total cement production costs by 8.4%, achieving an increase in production efficiency by 5.1%, so the percentage considers high. The amount of MIP is 0.167 kg per person, Which means that the quantities of natural resources consumed and extracted from nature are very few if compared with the per capita consumption of resources, which is (0.85 kg/day); the per capita consumption share in this case is less than what achieves the cleanest production and thus sustainability, meaning that RDF is an environmentally friendly material. Using waste (RDF) as alternative energy is one of the essential suggestions because it helps the company's production efficiency while reducing clean production costs and improving the environment. It also strengthens the national economy because of its high economic returns and taking advantage of landfills for agriculture or construction.