Akut lösemili çocuklarda egzersiz programının sonuçları
The results of exercise programme for children with acute leukemia
  1. Tez No: 466682
  2. Yazar: FATMA GONCA CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akut Lösemili Çocuklarda Egzersiz Programının Sonuçları Bu çalışma, son yıllarda giderek artan bir önem arz eden kanser tedavisinin geç-yan etkilerini azaltmak amacıyla planlanan, akut lösemili çocuklarda uygulanan egzersiz programının etkinliğini belirlemek ve bu alanda oluşturulan egzersiz programlarına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 5-18 yaş aralığındaki 20 akut lösemili çocuk hasta (girişim grubu) ile aynı yaş aralığındaki 20 sağlıklı çocuk olgu (kontrol grubu) katıldı. Girişim grubuna germe, güçlendirme, solunum ve aerobik egzersizler 8 hafta boyunca, hafta 3 gün (24 seans) fizyoterapist eşliğinde uygulandı. Çalışmaya katılmayı kabul eden tüm çocukların ayakbileği eklem hareket açıklıkları (dijital gonyometre), kas güçleri (sırt-bacak-göğüs dinamometresi), fonksiyonel mobiliteleri (süreli kalk yürü testi), fonksiyonel kapasiteleri ve kardiyorespiratuar sistemin dayanıklılığı (6 dakika yürüme testi), solunum fonksiyon testleri (spirometre) ve yaşam kaliteleri (çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği) değerlendirildi. Çalışmanın veri analizinde IBM SPSS 19.0 istatistik programı kullanıldı ve p0,05) olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The Results of Exercise Programme for Children with Acute Leukemia The aim of this study was to determine the effectiveness of the exercise programme in children with acute leukemia which is design to reduce late-effects of cancer treatment, is increasingly in recent years, and contribute to the implementation of the exercise programmes in this field. Twenty acute leukemia patients (intervention group) between 5-18 years of age, and 20 healthy children (control group) with the same age range were included to the study. The exercise programme consisting of stretching, strengthening, aerobic and respiratory exercises were implemented with the physiotherapist to the intervention group, for 8 weeks, 3 days a week (24 sessions). Children's ankle range of motion (digital goniometer), muscle strength (back-leg-chest dynomometer), functional mobility (timed up and go test), functional performance and cardiorespiratory fitness (6 min walk test), respiratory function test (spirometry) and quality of life (PedsQL) were assessed.