Farklı intraoral molar distalizasyon yöntemlerinin etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of different intraoral molar distalisation methods effects
- Tez No: 466683
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızın amacı, Distal Jet, Jones Jig ve Beneslider Apareyleri'nin iskeletsel ve dentoalveoler etkilerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla, İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda bu üç aparey ile tedavi edilmiş olan hastalar arasından rastgele 10'ar tanesi seçilmiş ve distalizasyon öncesi ve sonrası elde edilen metal rehberli - rehbersiz lateral sefalometrik radyografiler ve alçı model ölçümleri üzerinde karşılaştırma yapılmıştır. Distal Jet Apareyi ile molar dişlerde ortalama 7,7 ayda 3,75mm, Jones Jig Apareyi ile 7,6 ayda 4,12mm, Beneslider Apareyi ile ise 6,9 ayda 4,45mm distalizasyon meydana gelmiştir. Distalizasyon miktarları bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Distalizasyon sonunda iskeletsel ve yumuşak doku parametrelerinde üç grup arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Molar dişlerde ikinci grupta 15,05˚ distopalatinal aksiyal rotasyon ve üçüncü grupta 1,2mm intrüzyon meydana gelmiştir. Premolar dişlerde; birinci grupta 1,87mm mesiale hareket ve 1,57mm ekstrüzyon, ikinci grupta 2,5mm mesiale hareket, 4,8˚ mesiale devrilme, 6,45˚ distobukkal aksiyal rotasyon ve 1,72mm ekstrüzyon, üçüncü grupta ise 2,65mm distale hareket, 1,2˚ distale devrilme gözlenmiştir. Birinci grupta kesici dişlerde 1,9mm önde konumlanma, 4,05˚ protrüzyon, 1,7mm overjet'te artış ve 0,8mm overbite'ta azalma, ikinci grupta 3,3mm önde konumlanma, 2,9˚ protrüzyon, 1,4mm overjet'te artış ve 1,35mm overbite'ta azalma meydana gelmiştir. Birinci grupta molarlar arası mesafede 5,55mm, üçüncü grupta ise molarlar arası mesafede 4,3mm ve premolarlar arası mesafede 1,4mm artış gözlenmiştir. Tüm bulgular değerlendirildiğinde; molar distalizasyonu miktarları açısından üç grup arasında belirgin bir fark olmasa da, Beneslider Apareyi'nin transversal yöndeki olumlu etkileri, vertikal kontrolünün iyi olması ve dişler üzerinde minimal yan etkiye sebebiyet vermesi sayesinde, klinik açıdan daha avantajlı olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the skeletal and dentoalveoler effects of the Distal Jet, Jones Jig and Beneslider Appliance's on cephalometric radiographs and dental models. Our Study was conducted on 3 groups, each includes 10 patients, which have been treated in İstanbul University Dentistry Faculty Department of Orthodontics. The maxillary first molars were distalized by Distal Jet 3.75 mm in 7.7 months, by Jones Jig 4.12 mm in 7.6 moths and by Beneslider 4.45 mm in 6.9 months. Between three groups no statistically significant difference is seen in molar distalization amount and skeletal, soft tissue measurments. 15.05° distopalatal axial rotation on molars in second and 1.2 mm molar intrusion in the third group were measured. On 2. premolars; first group showed 1.87 mm mesial movement and 1.57 mm extrusion, second group showed 2.5 mm mesial movement and 4.8° tipping, 6.45° distobuccal axial rotation and 1.72 mm extrusion, third group showed 2.65 mm distal movement and 1.2° tipping. On incisors, in the first group 1.9 mm mesial movement, 4.05° protrusion, 1.7 mm increase on overjet and 0.8 mm decrease on overbite, in the second group 3.3 mm mesial movement, 2.9° protrusion, 1.4 mm increase on overjet and 1.35 mm decrease on overbite were seen. In the first group between molars distance 5.55 mm, in the third group between molars 4.3 mm and between premolars 1.4 mm increase is measured. No significant difference in molar distalization amount were observed. The results suggest that Beneslider Appliance is more reliable, because of its positive effects on transversal dimensions, control on vertical parameters and minimal side effects on teeth.