Takip edilen HIV/AIDS olgularındaki intestinal parazitlerin konvansiyonel ve moleküler yöntemler ile saptanması
Detection of intestinal parasites with conventional and molecular methods in follow-up HIV/AIDS cases
  1. Tez No: 466685
  2. Yazar: ÖZER AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ALİ ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
HIV ile yaşayan bireylerde, diyare başta olmak üzere GİS ile ilişkili çeşitli şikayetler görülebilmektedir. Çalışmamızda tedavi alan/almayan 90 HIV/AIDS olgusundaki intestinal parazitlerin, mikroskopi temelli konvansiyonel ve multiplex-PCR temelli moleküler yöntemler ile saptanması amaçlanmıştır. Olgulardan alınan dışkı örneklerinin Giardia spp., Blastocystis spp., Entamoeba histolytica, Dientamoeba spp. ve Cryptosporidium spp. varlığı açısından incelenmesi ve sonuçların demografik/klinik verilerle ilişkilendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya dahil edilen olguların; yaş ortalamasının 34,02±9,7 yıl, tanı süresi ortalamasının 2,4±1,7 yıl olduğu, olguların %85,6'sının erkek, %14,4'ünün ise kadın olduğu, %60'ında heteroseksüel cinsel temas, %33,3'ünde homoseksüel cinsel temas, %1,1'inde kan/kan ürünleri ile temas ve %5,6'sında ise bilinmeyen bulaş yolu öyküsünün tariflendiği, %50'sinin ART kullandığı, %50'sinde ise henüz ART başlanmadığı, CD4+ T lenfosit sayı ortalamalarının 400 hücre/mm3 ve ortanca viral yük düzeylerinin 114,527 kopya/mL olduğu belirlenmiştir. Moleküler yöntemler ile 33 olguda (%36,7) en az bir intestinal parazit saptanmış, parazit saptanma oranları Giardia spp., Blastocystis spp., Entamoeba histolytica, Dientamoeba spp., Cryptosporidium spp. ve çoklu parazit varlığı için sırasıyla; %2,2, %22,2, %13,3, %4,4, %3,3 ve %7,7 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In people living with HIV, several complaints related to the gastrointestinal system, mainly diarrhea can be determined. In our study, we aimed to detect the existence of intestinal parasites with conventional methods based on microscopy and with molecular methods based on multiplex-PCR in 90 ART naive or ART adherent HIV/AIDS cases. We tried to examine the existence of Giardia spp., Blastocystis spp., Entamoeba histolytica, Dientamoeba spp. and Cryptosporidium spp. in stool samples and to explain the relation with the existence of these parasites and demographic/clinical data of cases. In our study the demographic and clinical data of included participants was calculated as follows; the average age was 34.02±9.7 year, average time of diagnosis was 2.4±1.7 year, 85.6% was male and 14.4% was female, the HIV transmission is related in 60% with heterosexual intercourse, in 33.3% with homosexual intercourse, in 1.1% with blood/blood products contact and in 5.6% with unknown routes, 50% was in pre-ART and 50% was in on-ART, the average CD4+ T lymphocyte counts was 400 cells/mm3 and the median of viral load was 114.527 copies/mL. An overall prevalence of 36.7% at least one intestinal parasitic infections was recorded and the prevalence of this infection was due to Blastocystis spp. (22.2%), followed by Dientamoeba spp. (13.3%), Entamoeba histolytica (4.4%), Cryptosporidium spp. (3.3%), Giardia spp. (2.2%) and multiple parasitic infections (7.7%).