İnternet bağımlılığı ve bilgisayar oyun bağımlılığı yaygınlığının, ilişkili etkenlerin incelenmesi
İnternet addiction, computer game addiction prevalence and related factors i̇nvestigation
- Tez No: 466694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YILDIZ GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada 11-13 yaş arası öğrencilerde internet bağımlılığı ve bilgisayar oyun bağımlılığı yaygınlığının, ilişkili etkenlerin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 2014-2015 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde, Kocaeli İli İzmit Merkez İlçe' yi temsil eden okulların 6. ve 7. sınıflarında okumakta olan, yaşları 11-13 arasında değişen, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 740 öğrenci ve ebeveynleri çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan çocukların, sosyodemografik özellikleri, internet kullanımı ve bilgisayar oyunu oynama alışkanlıkları 'Çocuklar İçin Sosyodemografik Bilgi Formu' ile, ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri 'Aileler İçin Sosyodemografik Bilgi Formu' ile değerlendirilmiştir. Çocukların internet bağımlılığı düzeyini belirlemek için 'Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği', bilgisayar oyun bağımlılığı düzeyini belirlemek için 'Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Ölçeği', internet bağımlılığı konusunda ailelerin çocuklarını değerlendirmeleri için 'Aile Çocuk İnternet Bağımlılığı Ölçeği' kullanılmıştır. Ebeveynlerin internet kullanımı konusundaki tutumları 'Aile İnternet Tutum Ölçeği' ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Young internet bağımlılığı ölçeği (YİBÖ) ile yapılan değerlendirmede internet bağımlılığı yaygınlığı %0,2, riskli internet kullanıcısı oranı %7,3, ortalama internet kullanıcısı oranı %92,5 bulunmuştur. Evde internet bağlantısı bulunanların, internette uzun süre vakit geçirenlerin, interneti daha çok video-film izlemek ve müzik dinlemek için kullananların, internet ve teknolojik araç kullanımına küçük yaşlarda başlayanların YİBÖ puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek saptanmıştır. Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Ölçeği (BOBÖ) ile yapılan değerlendirmede bilgisayar oyun bağımlılığı yaygınlığı %3, riskli grup %72,7, semptomsuz grup %24,3 olarak bulunmuştur. Erkek cinsiyette olanların, online ve strateji türü oyunları tercih edenlerin, internette uzun süre vakit geçirenlerin, interneti daha çok oyun oynamak için kullananların, internet ve teknolojik araç kullanımına küçük yaşlarda başlayanların BOBÖ puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek saptanmıştır. İnterneti daha çok ders çalışmak ve bilgi edinmek için kullananların hem YİBÖ hem BOBÖ puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük bulunmuştur. İhmalkar ve müsamahakar aile tutumu daha yaygın olup, müsamahakar aile tutumu olan grubun hem YİBÖ hem BOBÖ puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek saptanmıştır. Tartışma: Bu çalışma internet bağımlılığı ve bilgisayar oyun bağımlılığının küçük yaş gruplarında da yaygın olduğunu, internet kullanma ve bilgisayar oyunu oynama özelliklerinden bazılarının bağımlılık açısından yordayıcı olabileceğini desteklemektedir. Ancak hangi özelliklerin ve tutumların bağımlıkla daha yakın ilişkili olduğunu araştıran geniş örneklemli çalışmalara, riskli olarak değerlendirilen bireylerin ileriki dönemde bağımlılık durumlarının takibi açısından uzunlamasına çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to investigate the internet addiction and the prevalence of computer game addiction among 11-13 year old students and the related factors. Method: In the second semester of 2014-2015 academic year 740 students, aged between 11-13 years, who were studying in the 6th and 7th grades of the schools representing Izmit, Central District in Kocaeli Province, and their parents volunteered to participate in the study. Socio-demographic characteristics, internet usage and computer playing habits of the children taken into the study were evaluated with“Sociodemographic Information Form for Children”and the socio-demographic characteristics of the parents were evaluated with“Socio-demographic Information Form for Families”. 'Young Internet Addiction Scale' was used to determine the level of internet addiction of the children, 'Computer Game Addiction Scale' was used to determine their level of computer gaming addiction and 'Family Child Internet Addiction Scale' was used for families to evaluate their in terms of internet addiction. The attitudes of parents towards internet use were evaluated with 'Family Internet Attitude Scale'. Findings: Based on the evaluation by the Young Internet Addiction Scale (YIAS), the prevalence of internet addiction was 0.2%, the percentage of risky internet users was 7.3% and the percentage of average internet users was 92.5%. YIAS point average scores of those who have internet connection at home, those who spend a lot of time on the internet, those who use the internet mostly to watch video-movies and listen to music, and those who began to the internet and technological tools at early ages are found to be statistically significant. Based on the evaluation with the Computer Gaming Addiction Scale (CGAS), computer gaming addiction prevalence was found to be 3%, risky group 72,7% and asymptomatic group 24,3%. Computer Gaming Addiction Scale (CGAS) scores of males, those who prefer online and strategy type games, those who spend a lot of time on the internet, those who use the internet mostly to play games, and those who began using the internet and the technological tools at early ages are found to be significantly higher. Both the YIAS and the CGAS scores of those who use the internet mostly to study and get information were significantly lower. Negligent and permissive family attitudes were more common and the average YIAS and CGAS scores the group with a permissive family attitude were significantly higher. Discussion: This study supports that internet addiction and computer game addiction are more common in young age groups, and that some characteristics of internet use and computer gaming may be predictive of addiction. However, there is a need for large sample studies investigating which characteristics and attitudes are more closely related to addiction, and longitudinal studies in order to follow the addiction status of the individuals evaluated as risky in the future.