Gelişimsel kalça displazilerinde tönnis lateral asetabuloplastisinin erken ve orta dönem sonuçları
- Tez No: 466695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Çalışmamızda 2012 ile 2016 yılları arasında, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, Tönnis Lateral Asetabuloplastisi uygulanan, gelişimsel kalça displazili hastaların erken ve orta dönem sonuçlarını değerlendirdik. 41 hastanın (36 kız, 5 erkek) 66 kalçasına Tönnis Lateral Asetabuloplastisi uygulandı. Hastaların ortalama yaşı 32.31 ay (11-132 ay) idi. 25 hastada bilateral GKD mevcuttu. Tönnis sınıflandırmasına göre 10 kalça (%15.1) grade 2, 18 kalça (%27.2) grade 3, 38 kalça (%57.5) grade 4 olarak değerlendirildi. Hastaların hiçbirine ameliyat öncesi dönemde iskelet veya cilt traksiyonu uygulanmadı. Düz ve ince profil yapıda osteotomlarla osteotomi yapıldıktan sonra trikortikal ve trapezoidal iliak kanat grefti osteotomi sahasına yerleştirildi ve hastaların hiçbirinde fiksasyon amacı ile Kirchner teli kullanılmadı. 52 kalçaya (%79) adduktor tenotomi ve Tönnis lateral asetabuloplastisi uygulanırken, 14 kalçaya (%21) femoral kısaltma osteotomisi ile birlikte derotasyon-varizasyon osteotomisi ve addüktor tenotominin, Tönnis lateral asetabuloplastisine ilave edildiği saptandı. 66 kalçanın 38'ine eklem kapsülü açılmadan kapalı TLA uygulandı. Ameliyat öncesi ve son kontrol radyografilerinde asetabuler indeks ve lateral migrasyon indeksi(Reimer) ölçüldü. Klinik fonksiyonel değerlendirme Modifiye McKay sınıflamasına göre değerlendirildi. Ortalama takip süresi 27 aydır (12ay- 47 ay arasında). Fonksiyonel sonuçlarda McKay kriterlerine göre 51 kalça (%77,2) mükemmel, 10 kalça (%15,1) iyi ve 4 kalça (%6) orta olarak değerlendirildi. Asetabuler indeks ameliyat öncesi dönemde ortalama 36.13º iken ameliyat sonrası kontrol grafisinde ortalama 18.64º 'e azalmıştır. Reimer'ın Lateral migrasyon indeksi ise ameliyat öncesi %89.71 iken ameliyat sonrası %10.58' e gerilemiştir. Takiplerde hiçbir hastada enfeksiyona raslanmadı. Tönnis Lateral Asetabuloplastisi Gelişimsel kalça displazili hastalarda düşük öğrenme eğrisi olan, etkili güvenilir ve başarılı bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the short and mid-term results of the patients who received Tönnis Lateral Acetabuloplasty treatment, between 2012 and 2016, for Developmental Dysplasia of the Hip. Forty-one patients (36 female and 5 male); mean age 32.31 months; (range 11- 132 months) were treated with Tönnis Lateral Acetabuloplasty. Twenty-five patients had bilateral involvement. According to the Tönnis classification, 10hips (15.1%) were rated as grade II, 18 hips (27.2 %) were grade III, and 38 hips were grade IV (57.5%). None of the patients were underwent preoperative skeletal or skin traction. Flat-type osteotomes were used for the osteotomy and a tricortical and trapezoidal iliac graft was placed in the osteotomy side without Kirschner wire for fixation. Adductor tenotomy and Tönnis lateral acetabuloplasty were performed on 52 hips, it was determined that a derotation-varus osteotomy and adductor tenotomy were added to Tönnis lateral acetabuloplasty with 14 hips of femoral osteotomy. Closed TLA (without opening the capsule) was performed in only 38 of 66 hips. The acetabular index was measured on pre-and postoperative pelvic radiographs. Lateral migration index (Reimer) was also evaluated. Clinical evaluation was made according to the McKay criteria. The mean follow-up was 27 months (range 12 to 47 months). According to McKay criteria clinical results were excellent in 51 hips (77.2%), good in 10 hips (15.1 %), and moderate in 4 hips (6%). The mean acetabular index decreased from 36.13 ° preoperatively to 18.64° postoperatively. Lateral migration index was changed from preoperative 89.71% to 10.58%, postoperatively. There was no infection in any of the patients on follow-up. Tönnis Lateral Acetabuloplasty was found to be safe, effective and successful treatment method with low education curve in short term follow-up of patients with DDH.