Bibliyoterapi yönteminin üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin internet bağımlılığı ve bilgisayar oyun bağımlılığına etkisi
The effect of the bibliotherapy method on internet addiction and computer game addiction of gifted and talented students
- Tez No: 928669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada bibliyoterapi yönteminin İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerine etkisi incelenmiştir. Bu sebeple araştırmada yarı deneysel araştırma modeli, ön test – son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, deney ve kontrol grubundaki üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerin internet bağımlılığı ön test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken; son test puanları karşılaştırıldığında, bibliyoterapi uygulanan deney grubunun internet bağımlılığı seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Bibliyoterapi yöntemine maruz kalmayan kontrol grubunun internet bağımlılığı puanlarının deney grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanlarının incelenmesi, özellikle deney grubunda önemli iyileşmelerin gözlemlendiğini ortaya koymuştur. Deney grubunda Yoksunluk alt boyutunda ön test ve son test arasında bir azalma kaydedilmiştir. Kontrol Güçlüğü ve İşlevsellikte Bozulma alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler bulunmuştur. Genel olarak elde edilen bulgular, bibliyoterapinin üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin internet bağımlılığını azaltmada etkili bir yöntem olabileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle Kontrol Güçlüğü ve İşlevsellikte Bozulma boyutlarındaki anlamlı iyileşmeler, bu yöntemin olumlu etkilerinin altını çizmektedir. Genel olarak internet bağımlılığına ilişkin bulgular incelendiğinde, bibliyoterapi müdahalesinin özellikle kontrol güçlüğü ve işlevsellikte bozulma alt boyutlarında anlamlı iyileşmeler sağladığı görülmüştür. Bu bulgular, bibliyoterapinin üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerde hem internet bağımlılığı hem de bilgisayar oyun bağımlılığı düzeylerini azaltmada etkili bir müdahale yöntemi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the bibliotherapy method on the level of internet addiction of 4th grade primary school students was investigated. For this reason, a quasi-experimental research model, a pretest-posttest control group design was used in the study. As a result of the analyses, there was no significant difference between the pre-test Internet addiction scores of the gifted and talented students in the experimental and control groups; however, when the post-test scores were compared, a statistically significant decrease in the Internet addiction levels of the experimental group that received bibliotherapy was observed. The Internet addiction scores of the control group, which was not exposed to the bibliotherapy method, were found to be significantly higher than those of the experimental group. Examination of the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups within the scope of the study revealed that significant improvements were observed especially in the experimental group. In the experimental group, there was a decrease in the Deprivation sub-dimension between the pre-test and post-test. Statistically significant improvements were found in the sub-dimensions of Control Difficulty and Impaired Functioning. In general, the findings reveal that bibliotherapy can be an effective method to reduce internet addiction in gifted and talented students. Significant improvements especially in the dimensions of Difficulty in Control and Impairment in Functioning underline the positive effects of this method. When the findings related to internet addiction in general were analyzed, it was seen that bibliotherapy intervention provided significant improvements especially in the sub-dimensions of difficulty in control and impairment in functionality. These findings suggest that bibliotherapy can be an effective intervention method in reducing both internet addiction and computer game addiction levels in gifted and talented students.