Tiroid cerrahilerinde değişen dozlarda servikal pleksus bloğunun etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 466693
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Tiroid cerrahisi ciddi postoperatif ağrıya neden olabilir. Yüzeyel servikal pleksus bloğu (YSPB) postoperatif ağrıyı azaltan yöntemlerden biridir. Biz bu çalışmada iki farklı dozda lokal anestezik (LA) ile uygulanan YSPB un postoperatif analjezik etkinliğini ve olası komplikasyonlara etkisini karşılaştırdık. Materyal metod: Etik Kurul onayı ve bilgilendirilmiş hasta onamı alındıktan sonra, çalışmaya ASA (Amerikan Anestezistler Derneği) I-II, 20-60 yaş arası, tiroid veya paratiroid için elektif operasyona alınacak 60 hasta dahil edildi. Randomize ve prospektif bir şekilde hastalar 5 ml LA, 10 ml LA ve kontrol grubuna ayrıldılar. Bilateral YSPB, %0.25 bupivakain kullanılarak ultrason rehberliğinde preoperatif olarak uygulandı. Postoperatif analjezi, morfin intravenöz hasta kontrollü analjezi yöntemi ile sağlandı. Çalışmanın öncelikli amacıfarklı dozlardaki YSPB uygulamasının postoperatif opioid tüketimine etkisini araştırmaktı. İkincil sonuç ölçütleri, bulantı ve kusma gibi opioid yan etkilerinin karşılaştırılmasıydı. İstatistik analizlerde Mann-Whitney U ve Ki kare testleri kullanıldı. Bulgular: Postoperatif 1., 3., 6., 12., 24. saatlerde her 3 grupta da VAS skorları benzerdi. Postoperatif 3., 6., 12., 24.
Özet (Çeviri)
Background: Thyroid surgery may cause severe postoperative pain. Superficial cervical plexus block (SCPB) is one of the postoperative pain relief methods. We compared the postoperative analgesic efficacy of SCPB administered with two different doses of local anesthetic (LA) and its effect on possible complications in this study. Methods: After receiving Ethics Committee approval and informed consent, the study included 60 ASA (American Anesthesiologists Association) I-II, aged 20-60 years, who underwent elective surgery for thyroid or parathyroid. Patients were divided to into 5 ml LA, 10 ml LA and the control groups in this randomized and prospective study. Bilateral SCPB was performed preoperatively under ultrasonography guidance using 0.25% bupivacaine. Postoperative analgesia was provided by morphine intravenous patient controlled analgesia. The primary aim of the study was to investigate the effect of SCPB administration on the postoperative opioid consumption in different doses. Secondary outcome measures were comparison of opioid side effects such as nausea and vomiting. Mann-Whitney U and Chi square tests were used for statistical analysis. Findings: VAS scores were similar in all 3 groups at postoperative 1, 3, 6, 12, 24 hours.