Kistik fibrozis tanılı hastaların solunum yolu örneklerindeki mikroorganizmaların ve direnç durumlarının belirlenerek klinik ve solunum fonksiyon testleri ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Assessment of microorganisms and resistance status in respiratory tract specimens of patients with cystic fibrosis and correlation with clinical status and pulmonary function tests
  1. Tez No: 466699
  2. Yazar: MUKADDES KILIÇ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SEDA UYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç Kistik fibrozis (KF) akciğer hastalığının tedavisinde antibiyotiklerin önemli bir yeri vardır. KF'li hastalarda antibiyotik direncinin her geçen gün arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada; KF tanılı hastaların solunum yolları örneklerinde üreyen mikroorganizmaların direnç durumununda yıllar içinde bir değişiklik olup olmadığının belirlenmesi, dirençli mikroorganizma üremesi saptanan hastaların antibiyotik direnç durumunun hastaların klinik durumları ve solunum fonksiyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza Kocaeli Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde KF tanısı ile izlenen, Ağustos 2010 - Aralık 2016 tarihleri arasında verilen solunum yolu örneklerinde anlamlı mikroorganizma üremesi olan hastalar dahil edilmiş olup hasta kayıtlarından hastaların klinik ve laboratuvar bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Solunum yolu örneklerindeki üremeler ve antibiyotik duyarlılık sonuçları ise hastanenin otomasyon sisteminden alındı. Bulgular Çalışmada KF tanısı ile izlenen, çalışma kriterlerine uyan 39 hastadan alınan ve mikroorganizma üremesi olan 333 solunum yolu örneği değerlendirildi. 333 solunum yolu örneğinde üreyen mikroorganizmaların sıklık sırasına göre dağılımına bakıldığında 122 örnekte (%31) MSSA, 97 örnekte (%24,7) P. aeruginosa, 22 örnekte (%5,6) MRSA üremesi olduğu görüldü. MSSA ve MRSA sayılarında yıllar içinde anlamlı artış olduğu görüldü. P. aeruginosa ve diğer mikroorganizmalarda yıllar içinde anlamlı artış saptanmadı. Yıllar içinde çok ilaca dirençli MSSA ve çok ilaca dirençli P. aeruginosa artmazken, MRSA sıklığının arttığı görüldü. Antibiyotik direnci gelişimi ile akut pulmoner alevlenme, akciğerde dinleme bulgularının varlığı, kilo persantil kaybı ve boy persantil kaybı arasında anlamlı ilişki saptandı. Antibiyotik direnci ile SFT sonuçları karşılaştırıldığında antibiyotik direnci arttıkça FEV1, FVC, FEV1/FVC, PEF, FEF25-75 değerlerinde anlamlı bir azalma olduğu görüldü. Kültür alınmadan önceki dönemde (son 6 ay, son 1 yıl, herhangi bir dönem) kullanılan azitromisin veya inhale antibiyotiğin ve kültürden önceki üç ayda oral antibiyotik kullanımının antibiyotik direnç gelişimi ile anlamlı ilişkisi olmadığı saptandı. Sonuç Sonuç olarak; KF'te antibiyotik direnci, özellikle de çok ilaca direnç (MDR) önemli bir sorundur. KF'te morbidite ve mortalitenin en sık nedeni akciğer tutulumudur. Bu nedenle KF'li hastalarda 3 ay aralıklarla ve akut pulmoner alevlenme bulguları olduğunda solunum yolu kültürleri alınmalı, kültür sonucuna göre akılcı antibiyotik tedavisi ( doğru antibiyotik, doğru yoldan, doğru ve etkin dozda, doğru süreyle) verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Antibiotics have an important role in the treatment of cystic fibrosis (CF) lung disease. Antibiotic resistance increases in patients with CF. The aim of this study was to determine whether there is a change in antibiotic resistance of respiratory cultures and susceptibility in respiratory tract specimens of patients with CF and to evaluate the relationship between the antibiotic resistance and patients' clinical status and pulmonary function tests. Materials and Methods In our study, patients followed with the diagnosis of CF at pediatric pulmonology clinic of Kocaeli University and the respiratory cultures which significant microorganisms were isolated from respiratory tract of CF patients from August 2010 through December 2016 were included and the clinical and laboratory findings of the patients were analyzed retrospectively. The respiratory culture results and the antibiotic susceptibility data were collected from the hospital's automation system. Results In this study, 333 respiratory cultures taken from 39 patients who were followed with the diagnosis of CF were analyzed. MSSA was isolated from 122 cultures (%31), P. aeruginosa from 97 cultures (%24,7) and MRSA from 22 cultures (%5,6) of 333 cultures. While MSSA and MRSA incidence increased in years, P. aeruginosa and other microorganisms' incidence didn't increased in years. MDR-MSSA and MDR-P. aeruginosa incidence was the same, MRSA incidence increased in years. There was a significant relationship between antibiotic resistance development and acute pulmonary exacerbation, pulmonary examination findings, percentile weight loss, percentile height loss. When antibiotic resistance was compared with PFT results, it was seen that as the antibiotic resistance increased, FEV1, FVC, FEV1 / FVC, PEF, FEF25-75 were significantly decreased. The use of azithromycin or inhaled antibiotics (in last 6 months, last 1 year, at any time) and the use of oral antibiotics in the three months before the culture were not significantly associated with the development of antibiotic resistance. Conclusions In conclusion, antibiotic resistance, especially multi-drug resistance (MDR), is a major problem in CF. Pulmonary disease remains the leading cause of morbidity and mortality in patients with CF. Therefore respiratory tract cultures should be taken at 3-month intervals and at the time of acute pulmonary exacerbation in patients with CF and the rational antibiotic treatment (correct antibiotic, correct pathway, correct and effective dose, correct duration) should be given according to the culture result.