Farklı ışık kaynakları ile farklı sürelerde polimerize edilen bulk fill kompozitlerin alt-üst yüzey sertlik değerlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Influence of bulk thickness, curing time and curing unit on the microhardness of different viscosity bulk fill composites
- Tez No: 466750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ERDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı tipteki Bulk fill kompozit reçinelerin, farklı tip ışık cihazları ile farklı ışık uygulama sürelerinde ve farklı yüksekliklerde polimerize edilmesinin, alt/üst yüzey sertlik oranlarına etkisinin, tepilebilir bir kompozit reçine ile karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Venüs Bulk Fill, SonicFill ve kontrol grubu olarak Solitaire 2 kompozit materyalleri kullanıldı. Her bir materyalden hazır metal kalıplar kullanılarak, farklı yüksekliklerde (kontrol grubu 2 mm) silindirik numuneler hazırlandı (n=7; 8 mm çapında, 2, 4 ve 5 mm yüksekliğinde). Halojen ve LED ışık cihazları ile 20 sn ve 40 sn süre ile polimerize edildi. Numunelerin ışık uygulanan üst yüzeylerine cila diskleri ile polisaj yapıldı ve numuneler sertlik ölçümü öncesinde 37º C'de 24 saat distile suda bekletildi. Bekleme süresi sonrasında, numunelerin alt ve üst yüzeylerinden Vicker's sertlik cihazı ile 1 mm aralıklarla 3'er ölçüm yapıldı ve her bir numunenin alt/ üst yüzey sertlik oranları belirlendi. Elde edilen veriler, tek yönlü varyans (one-way ANOVA) analizi ve çoklu karşılaştırmalarda Tukey HSD testi ile analiz edildi (p0.05). Bulk kompozit reçineler tüm uygulama yüksekliklerinde, ışık uygulama sürelerinde ve ışık cihazlarında klinik olarak kabul edilen minimum %80 değerinin üzerinde alt/üst yüzey sertlik oranları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the influence of different increment thickness, curing times and light curing unit types on the bottom/top microhardness ratio of different bulk fill composites in comparison with a packable resin composite. Bulk fill composites; Venus Bulk Fill and SonicFill were tested and, Solitaire 2 was used as control. For each bulk fill material different incremental thicknesses (8 mm diameter, 2, 4 and 5 mm height) and only 2 mm thick specimens were prepared for the control group (n=7 per group). Specimens were light cured for 20 s and 40 s using a quartz-tungsten-halojen and LED light curing units (LCUs). The top surfaces of the specimens were polished with aluminum oxide polishing discs and then stored in distilled water at 37 °C for 24 h before hardness measurement. After storage period, three measurements were recorded at the top and at the bottom surfaces on each sample by Vickers hardness tester and the bottom/top hardness ratio measurements were recorded. The data were statistically analyzed by One-way ANOVA, Tukey HDS tests (p0.05). Bulk fill resin composites have demonstrated clinically acceptable minimum threshold level of 80% bottom/top hardness ratio in all increment thickness, in all curing time and curing units.