Düşük doz lazer terapisinin kemik defektlerinin iyileşmesi üzerine etkisi: deneysel çalışma
Histological evaluation of the effect of low level laser therapy on bone repair: experimental study
- Tez No: 466751
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yetersiz kemik hacmi bulunan vakalarda implant cerrahisi öncesi ogmentasyon işlemleri gerekmektedir. Ogmentasyon işlemlerinin gerekli olduğu vakalarda tedavi süresi uzamakta ve hastanın duyduğu postoperatif şikâyetler artmaktadır. Son yıllarda sert ve yumuşak doku yaralanmalarında, düşük doz lazer tedavisinin iyileşmeyi hızlandırıcı ve arttırıcı etkilerinden faydalanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda, düşük doz lazer tedavisinin sinir hücrelerinin iyileşmesini sağladığı, yeni kapiller damarların yapımını arttırdığı, RNA ve DNA üretim formasyonunu çoğalttığı, fibroblastların miyofibroblastlara dönüşümü sağladığı, kemik hücrelerinin proliferasyonunu hızlandırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı düşük doz lazer tedavisinin kemik içi defektlerin tedavisinde kullanılan greft materyallerinin iyileşmesine olan etkisinin deneysel olarak araştırılmasıdır. Çalışmada 36 adet Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Genel anestezi altında her deneğin sağ ve sol femurunda, ikişer adet dış çapı 3 mm olan standart kemik defekleri açıldı. Açılan defektlerden ilki boş bırakılırken ikinci defektlere sığır kaynaklı greft materyali uygulandı. Deney hayvanlarının sol femur kemiği test grubu, sağ femur kemiği ise kontrol grubu olarak değerlendirildi. Deney hayvanları üç gruba ayrılarak sol femur bölgelerine, birinci grupta 7 gün, ikinci grupta 14 gün ve üçüncü grupta 21 gün, günde 20 dakika 625 nm dalga boyunda diyot lazer uygulandı. Son lazer uygulamasından bir gün sonra deney hayvanları sakrifiye edildi. Histolojik olarak bağ dokusunda damarlanma, kemikle kuşatılmış biyomateryal artığı, osteoblast hücreleri, osteoid matriks, trabeküler yapı, enflamasyon şiddeti kriterleri değerlendirildi. Tüm gruplarda ve değerlendirme zamanlarında, en iyi iyileşme greft ve lazerin birlikte olduğu grupta gözlendi. Greft uygulanıp lazer uygulanmayan ve greft uygulamadan lazer uygulanan boş defekt gruplarında benzer sonuçlar elde edildi. En az kemik oluşumu ise lazer ve kemik grefti uygulanmayan boş defektlerde görüldü.
Özet (Çeviri)
Havlucu U. Histological Evaluation of the Effect of Low Level Laser Therapy on Bone Repair: Experimental Study. Istanbul University, Institute of Health Sciences, Department of Oral Implantology, Ph.D. Thesis. Istanbul. 2012 Augmentation procedures are required prior to implant surgeries for the cases with insufficient bone volume. Treatment time is prolonged for the cases in need of augmentation and the post-operative complications are advanced regarding these patients. In recent years, low level laser therapy has been used for its accelerating and enhancing effects on healing of the hard and soft tissue injuries. Low level laser therapy has been reported to provide healing at nerve cells, to enhance the reorganization of capillary blood vessels, to increase the formation of RNA and DNA, to transform the fibroblasts into myofibroblasts and to accelerate the proliferation of the bone cells by many studies. The purpose of the present study was to experimentally evaluate the effect of low level laser therapy on healing of the graft materials utilized for the treatment of bone defects. In this study, 36 Wistar male rats were used. Two standard bone defects, each 3 mm in diameter, were performed for both right and left femoral bones of each animal under general anesthesia. One of the defects has been left empty while the secondary defect has been filled with bovine bone grafting material. Left femur of the animals have served as the test group where the right femur have served as the control group. Animals were distributed into three groups where irradiation at the left femur with diode laser were carried out on the first group for 7 days, the second group for 14 days and the third group for 21 days. Animals have been sacrificed one day after the final laser irradiation period. Criteria such as the connective tissue vascularity, remnants of biomaterials surrounded by bone, osteoblast cells, osteoid matrix, trabecular form, and the severity of the inflammation has been evaluated histologically. Of all groups and evaluation times, the group with the best healing was determined where laser and graft material had been applied together to the defect. Both defects with biomaterials and empty defects which were irradiated with laser have exhibited similar results. Empty defects left without laser irradiation demonstrated the least bone formation.