Güneydoğu Anadolu bölgesi futbol takımlarında amatör olarak futbol oynayan sporcuların sportmenlik yönelimleri ve empatik eğilim düzeyleri
Sportsmen who play football as an amatör their sportsmensip trends and empathic tendencies in The Southeast Anatolia region
- Tez No: 466771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ NİYAZİ İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sporda centilmenliğin en çok gerektiği yer yarışma ya da karşılaşma sporlarıdır. Bunlarda da amatörlükten profesyonelliğe gidildikçe sportif erdem gereksinimi artar. Zira profesyonellikte beklenti başarı yönündedir. Spor, kişilerin kurallara uygun olarak rakibine saygı duyacağı ve değer vereceği bir faaliyettir. Dolayısıyla bireylerin, rakiplerine karşı sportmence davranmaları etik kurallar kapsamına girer. Empati becerisi de spordaki etik davranışları yönlendiren etkenlerden biridir. Bir sporcu, empati becerisini arttırabildiği takdirde sportmenlik yönelimi de etkilenecektir. Bu nedenle empati, futbol oynayan sporcularda geliştirilmesi gereken bir özelliktir. Bu araştırmada, güneydoğu anadolu bölgesi futbol takımlarında amatör olarak futbol oynayan sporcuların sportmenlik yönelimleri ve empatik eğilim düzeyleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports is also the competition that most gentlemen need to encounter. As you go to a professional that they also increase the need for virtue sporty amateure. Professionalism in expectation because in the direction of success. Sport is an activity in which people respect and value rivalry in accordance with the rules. Therefore, individuals, unsportsmanlike conduct falls under the ethical rules to act against competitors. The skill of empathy is also one of the driving factors of ethical behavior in the sport. An athlete can increase empathy skills in the case where the orientation of sportsmanship will be affected as well. For this reason empathy is a feature that needs to be developed for soccer-playing athletes. In this research, the spotmanship orientations and empathic tendencies of the amateur soccer players in the southeastern region football teams were investigated.