Futbolcularda çeviklik performansına etki eden faktörlerin incelenmesi
Examining the factors affecting agility performance in football players
- Tez No: 936053
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
Çeviklik becerisi, spor performansında, özellikle futbolcular için hızlı yön değiştirme becerisi açısından oldukça kritiktir. Çevikliğin her iki boyutunun (fiziksel ve algısal) iyi bir şekilde incelenmesi, hangi faktörlerin, ne ölçüde yön değiştirme performansını etkilediğini anlamayı sağlayabilir. Bu nedenle, bu çalışma çeviklik için önemli olmayan becerileri eleme ve sadece önemli becerilere odaklanarak antrenman programlarında uygulanabilir öneriler geliştirmeye yardımcı olabilir. Bu araştırma, çeviklik performansına etki eden faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın katılımcıları 110 erkek futbolcu (yaş; 16.6 ± 1.13, boy; 177.2 ± 5.4, beden ağırlığı; 69.8 ± 7.8, spor yaşı; 5.5 ± 2.7)'dan oluşmuştur. Araştırma, Eylül 2023 ortasında başlayıp 8 hafta süresince sporculardan ölçümler alınmıştır. Katılımcılara 4 çeviklik testi (Y-çeviklik, 505 çeviklik, T-çeviklik, Yıldız çeviklik) ile antropometrik ölçümler, sürat testleri, denge testleri, sıçrama testleri, reaksiyon ve sezinleme zamanları, kuvvet testleri, eklem hareket genişliği, fonksiyonel hareket değerlendirmesi gibi fiziksel ve algısal testler uygulanmıştır. Verilerin analizi için öncelikle tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon analizi yapılmıştır. Bağımsız değişkenlerin çeviklik testlerine etkisi regresyon analiziyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agility skills are critical in sports performance, especially for football players, in terms of quick change of directions. Examination of both dimensions of agility (physical and cognitive) can help identify the factors that influence change of direction performance. Therefore, this study aims to eliminate non-essential skills for agility and focus on key skills to develop applicable recommendations for training programs. This research investigates the factors affecting agility performance. The participants of this study were 110 male football players (age: 16.6 ± 1.13, height: 177.2 ± 5.4, body weight: 69.8 ± 7.8, years of sports experience: 5.5 ± 2.7). The research began in mid-September 2023 and lasted for 8 weeks, during which measurements were taken from the athletes. Participants attended a total of 6 test sessions, held once or twice a week at specific times. To ensure the standardization of the tests, all tests were conducted in the same order, using the same equipment and measurement protocols. In the tests, 4 agility tests (Y-agility, 505 agility, T-agility, Star agility) were conducted along with anthropometric measurements, sprint tests, balance tests, jump tests, reaction and anticipation times, strength tests, joint range of motion, functional movement screening, and other physical and cognitive tests. Descriptive statistics and correlation analysis were performed for data analysis. The impact of independent variables on agility tests was examined through regression analysis.