Büyükler Türkiye Güreş Şampiyonasına katılan güreş antrenörlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin sosyo demografik özelliklerine göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 466787
  2. Yazar: MEHMET AKİF TÜRKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ NİYAZİ İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2016 Türkiye şampiyonasına katılan güreş antrenörlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin seçilmiş değişkenlere göre değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın evrenini 2016 Türkiye şampiyonasına katılan güreş antrenörleri, örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen (n=83) gönüllü antrenör oluşturmaktadır. Katılımcılardan kişisel bilgi formu (yaş, öğrenim durumları antrenörlük süreleri, antrenörlük belgeleri, medeni durumları ve ekonomik durumları) ve katılımcıların mesleki tükenmişlik düzeylerini belirlemek için Maslach ve Jackson (1981), tarafından geliştirilen Ergin (1992) tarafından Türkçeye uyarlanan mesleki tükenmişlik ölçeğini uygulamaları istenmiştir. Elde edilen veriler IBM Spss 22 adlı paket program ile kayıt edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistikî analizleri için istatistik uzmanlarından yardım alınmıştır. Katılımcılara ilişkin kişisel bilgiler veren envanter toplam puanları, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilerek verilmiştir. İstatistiki işlem olarak Mann Whitney U, Kruskal Wallis Analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak; güreş antrenörlerinin belge türleri ile tükenmişliğin üç alt boyutu arasındaki farkın anlamlı olduğu bulunurken, antrenörlerin eğitim düzeyleri ile tükenmişlik düzeyleri arasında duyarsızlaşma ve kişisel başarı boyutunda anlamlı farklılık bulunmuştur. Antrenörlerin deneyimi, yaşları, medeni durumları ile tükenmişlik düzeyleri arasında sadece kişisel başarı boyutunda anlamlı farklılık bulunmuştur. Antrenörlerin gelir düzeyleri ile tükenmişlik düzeyleri arasında da sadece duygusal tükenme boyutunda anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the burnout levels of wrestling trainers that participated Turkish Championships on the basis of chosen variables. In paraller with this purpose the heart of the study consists of the wrestling trainers participating to the Turkish championships of 2016, the sampling is consisted of 83 voluntary trainers who were identified by arbitrary approach. In the study; Personal info form (their educational backgrounds, training experiences, training certificates, marital status and economical situations) and Professional burnout measurement which was developed by Maslach and Jackson-1981 and translated into Turkish by Ergin in 1992 has been applied. The outcome data is saved and registered by the IBM Spss 22 software programme. For the analysis of outcome data with statistics, some contribution is requested from experts of statistics. The total inventory marks are valued as frequency (f) and percentage (%), which gives personal information related to participants. Statistical model as Mann Whitney U, Kruskal Wallis analysis has been applied. As a result, while the difference between the kinds of certificote and the three sub-dimemsional burnout has been found reasonable, the educational background levels and the levels of burn out, being insensitive and individual success basis also reasonably differ. With the experience ages and marital status only personal success basis has been found that varied. Between the income and bornout levels of the trainers only emotional burnout basis differed.