Sağlık çalışanlarının mesleki tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi:Tekirdağ'daki sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
Determination of occupational burnout levels of health workers: A survey on health care workers in Tekirdağ
- Tez No: 466805
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma Tekirdağ ili ve bağlı ilçelerinde bulunan Halk Sağlığı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanların mesleki tükenmişlik düzeylerinin demografik veriler doğrultusunda aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada hedef evrende bulunan kişilerin çok olmamasından dolayı örneklemde bulunan 138sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Araştırma ile ilgili veriler, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Bu iki bölümden oluşan ölçeğin birinci bölümünde kişisel bilgiler, ikinci kısmında ise sağlık çalışanların tükenmişlik düzeyini belirlemek için 22 tutum ifadesi bulunmaktadır. Veriler Spssfor Windows 22.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin değerlendirmesi aşamasında normal dağılım gösteren ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi ikiden fazla grup karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında .05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak alınmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplama (%), frekans dağılımı (f), t testi (t) ve tek yönlü varyans analizi (F) kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; cinsiyet ve eğitim durumunun mesleki tükenmişliği etkilerken, medeni hal, mesleki kıdem ve yaşın mesleki tükenmişliği etkileyen faktörler olmadığı ortaya saptanmış, mesleki tükenmişliğin sağlık kurumlarında belirli aralıklarla değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Tekirdag province and town located in the public health department, community health centers and Family health centers health employees who work vocational Burnout levels in line with demographic data, with the aim to determine the relationship between them. Study found the target in the universe due to a lot of people in the sample reached 138 health workers. Research-related data, Maslach Burnout Scale and collected with Personal Information Form. This two-part personal information in the first part of the scale, the second portion of the health employees Burnout are 22 to determine the level of attitude expression. Spss for Windows statistical package program has been analyzed with 22.0. Evaluation of phase variables normaş binary distribution groups to compare independent groups t test to compare more than two group is a one-way analysis of variance (ANOVA) test. Interpretation of results is the significance level is taken as a criterion .05. The evaluation of the data obtained at the end of the investigation, the percentage calculation (%), frequency distribution (f), t test (t) and one-way analysis of variance (F). According to the results of the research; gender and education affects the status of professional Burnout, marital status, seniority and age of professional burnout and related factors not identified, occupational health institutions of extinct should be evaluated at regular intervals.