Spor geçmişi olan ve olmayan gebelerin gebelik komplikasyonları ve yenidoğan sonuçları açısından retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evaluation of pregnancy complications and neonatal outcomes of pregnancy in women with and without of sport history before pregnancy
- Tez No: 466806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAHİT SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı gebelik öncesi spor öyküsü olan ve olmayan kadınların gebeliklerinde ve sonrasındaki perinatal ve obstetrik komplikasyonlarını karşılaştırmak, gebelik ve fetal sonuçların değerlendirilmesidir. Araştırmanın hedef evreni Türkiye' de gebelik öncesi spor yapan kadınlardır. Ancak somut evren Ankara' da ikamet eden, gebelik ve doğum öyküsü olan milli sporcular olarak belirlenmiştir. Toplam 14 kişiden oluşan örnek bireylerin 22, kontrol grubunda ise 15 kişinin 20 gebeliğinin sonuçları değerlendirildi. Bireylere gebelik dönemleri ve doğum öykülerini sorgulayan anket uygulandı. Elde edilen veriler SPSS programı yardımı ile analiz edilmiş ve tablolar şeklinde ifade edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda gebelik öncesi sporun gebelikte kilo alımı, doğumda gebelik haftası, perinatal/ obstetrik komplikasyon sıklığı, bebeğin doğum ağırlığına etkisi olmadığı sonucuna varılabilir. Bu sonuçlardan dikkat çekici olanı ise gebelik öncesi spor öyküsü olmayanlarda normal doğum yapma oranının fazla oluşudur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to demonstrate adverse and positive effects of sport history on complications of pregnancy and pregnancy outcomes. The target universe of the study is the women in Turkey who have sport history before pregnancy. However, the concrete universe has been identified as the national sportsman who resides in Ankara and history of pregnancy and birth. Questionnaires which were queries their 22 preganacy outcomes were applied to 14 sample, and applied to 15 women which were in control group for their 20 pregnancy. The obtained data were analyzed with SPSS program and expressed in tables. The conclusion of this study is that pres pregestational sport history have no effect on gestational weight gain, gestational week at birth, perinatal/ obstetric complication frequency, and maternal weight gain. The most remarkable result of these results is that the rate of normal birth is higher at women with no history of sport at the prepregnancy period.