Diyabetik maküler ödem tedavisinde intravitreal ranibizumab ile aflibercept'in etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of intravitreal ranibizumab and aflibercept efficiency in diabetic maculer edema treatment
  1. Tez No: 466841
  2. Yazar: HÜLYA URAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED BATUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Diyabetik maküler ödem (DMÖ) tedavisinde intravitreal Ranibizumab ile Aflibercept'in etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu prospektif çalışmaya Ekim 2015-Ekim 2016 tarihleri arasında DMÖ nedeniyle Anabilim Dalımıza başvuran 36 hastanın 52 gözü alındı. Hastalar rastgele iki gruba ayırıldı. Her iki gruba da 18 hastanın 26'ar gözü alındı. Bir gruba 0,5 mg Ranibizumab diğer gruba 2 mg Aflibercept birer ay ara ile 3 doz intravitreal olarak uygulandı. Hastaların enjeksiyon öncesi ve birer ay ara ile 3 doz enjeksiyon sonrası 1.ayda detaylı oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Enjeksiyon öncesi açlık kan şekeri(AKŞ) ve HbA1c değerlerine bakıldı.En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK),göz içi basıncı(GİB),santral makula kalınlık(SMK) ve retina katmanlarındaki kalınlık değerleri alındı.Bu parametreler ve meydana gelen komplikasyonlar; enjeksiyon öncesi ve ardışık 3 doz enjeksiyon sonrası 1. Ayda ki değerlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama diyabet hastalık süresi Ranibizumab grubunda 10.84±5.39 (3-23) yıl Aflibercept grubunda 12.38±5.52 (1-22) yıl idi (p=0,314). Yaş ortalaması Ranibizumab grubunda 60,69±7,49 (50-78) yıl,Aflibercept grubunda 57,76±6,61 (43-69) yıl idi(p=0.142). Ranibizumab grubunda ortalama AKŞ 223,33±113,17 (122-528 )mg/dl,Aflibercept grubunda AKŞ 197,30±102,29 (91-490 ) mg/dl idi (p=0,431). HbA1c değerleri Ranibizumab grubunda% 9,35±2,3 (7-13) Aflibercept grubunda % 9,41±2,0 (5.9-13.7 ) idi (p=0,921). Ranibizumab grubunda enjeksiyon öncesi EİDGK 0,64±0,46 (0,1-1,3) logMAR enjeksiyon sonrası 0,55±0.41 (0.05-1.51) logMAR idi (p=0,308). Ortalama GİB enjeksiyon öncesi 13.31±3.17 (10-22) mmHg enjeksiyon sonrası 15.73±5.34 (10-34) mmHg (p=0,045). Enjeksiyon öncesi ortalama SMK 503,31±174,36 (142-860) µm enjeksiyon sonrası 1.ayda 356,26±81,7 (250-535) µm olarak saptandı (p=0,00). Aflibercept grubunda ise enjeksiyon öncesi ortalama EiDGK 0,49±0,40 (0.0-1.3) logMAR,enjeksiyon sonrası 1.ayda 0,30±0,26 (0.0-1.0) logMAR idi (p= 0,001). Ortalama SMK enjeksiyon öncesi 449,42±128,91 (252-746) µm,enjeksiyon sonrası 1.ayda 301,84±66,31 (212-514) µm saptandı (p=0,00). Postoperatif muayenede en sık görülen komplikasyon 6 (% 11.5) gözde görülen subkonjonktival hemoraji idi. Hemoraji tüm olgularda tedavisiz, spontan olarak rezorbe oldu. Sonuç: Her iki ajan ile fonksiyonel açıdan başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ancak bu ilaçların etkinliğini ve güvenirliliğini tam olarak değerlendirebilmek için daha geniş hasta gruplarında, daha uzun süreli takiplerle, çok merkezli, randomize, karşılaştırmalı çalışmalar gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare the results of intravitreal Ranibizumab and intravitreal Aflibercept injection for visual acuity (VA), retinal thickness and possible complications in treatment of diabetic macular edema (DME). Material and method: In this prospective study, 52 eyes of 36 patients were included who admitted to our Eye Clinic between October 2015 and October 2016. The patients were randomly divided into two groups. Each group included 26 eyes of 18 patients treated with intravitreal injektion. All patients were examined preoperatively and after 3-doses of intravitreal injection postoperatively. Fasting blood glucoce (FBG) and HbA1c values were recorded before injection. Best corrected visual acuity (BCVA), intraorbital pressure (IOP), central macula thickness (CMT) and parameters of retinal layers were recorded. These parameters and related complications were compared preoperatively and after 3-doses of injection postoperatively 1 month. Results: The average duration of diabetes mellitus was 10.84±5.39 (3-23) years in Ranibizumab group and 12.38±5.52 (1-22) years in Aflibercept group (p=0,314). Average age were 60,69±7,49 (50-78) in Ranibizumab and 57,76±6,61(43-69) years in Aflibercept group (p=0,142). Average FBG value was 223,33±113,17 (122-528) mg/dL in Ranibizumab group and 197,30±102,29 (91-490) mg/dL in Aflibercept group (p=0,431). The average of HbA1c values were 9,35±2,3 (7-13) and 9,41±2,0 (5.9-13.7) respectively (p=0,921). In group of Ranibizumab injection, preoperative and postoperative 1-month BCVA were found 0,64±0,46(0,1-1,3) and 0,55±0.41 (0.05-1.51) logMAR respectively (p=0,308). The average IOB were calculated 13.31±3.17 (10-22) mmHg and 15.73±5.34 (10-34) mmHg respectively (p=0,045).