Acil servise başvuran 65 yaş üstü travma hastaların klinik özelliklerinin ve maliyetlerinin analizi
Clinical characteristics and cost analysis of 65 years and older adult traumatic patients attending to emergency room
  1. Tez No: 466878
  2. Yazar: MEVLÜT ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAVALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda 65 yaş ve üzeri travma hastaların klinik özelliklerinin ve maliyetlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Acil Tıp ABD. 'ye 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında başvuran 65 yaş üzeri travma hastaları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şekli, başvuru zamanı (saat ve ay olarak), başvuru şikayeti, travma mekanizması, travma şekli, belirlenen travmatik lezyon ve travma bölgesi, travma genişliği (basit travma, multitravma), GKS, RTS, tanı, yatış durumları, sonuçlar ve maliyet analizleri değerlendirildi. Veriler SPSS 22.0 for Windows paket programı ile analiz edildi. Değişkenlerin normal dağılıp/dağılmadığı Kolmogorov Smirnov testi ile test edildi. Nonparametrik verilerin analizinde Kruskal Wallis; niteliksel verilerin analizinde Ki-kare testi kullanıldı. Sonuçlar % 95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,05). En sık başvuru saati 0800-1600 saatleri (%55) arasında, en sık başvuru Temmuz ve Ağustos aylarındaydı. Başvuru saati ve başvuru ayı ile yaş arasında ilişkiye rastlanmadı (p>0,05).En sık başvuru sebebi aynı seviyeden düşme (%63,9) olup, basit düşme oranı 75-84 yaş aralığında, yüksekten düşme oranı 85 yaş ve üzerinde fazlaydı (p0,05), izole travma sıklığı 85 yaş üzerinde yüksekti (p0,05).En sık saptanan lezyonlar YDT (%55,9) ve fraktür (%37,1) olup, fraktür sıklığı 75-84 yaş aralığında, YDT sıklığı 65-74 yaş aralığında yüksekti (p0,05). Hastaların en sık Ortopedi ve Beyin cerrahi kliniklerine yatırıldığı saptandı. Hasta yatırılan klinik ile yaş arasında ilişki saptanmadı. Ayaktan hastaların maliyet ortancası 157,4 TL, yatan hastaların maliyet ortancası 4406 TL ve toplam maliyet ortancası 4542 TL olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Clinical Characteristics and Cost Analysis of 65 Years and Older Adult Traumatic Patients Attending to Emergency Room Objective: Evaluation of clinical characteristics of 65 years and older traumatic patients was aimed in our study. Materials and Methods: Our investigation was performed in Abant İzzet Baysal University Emergency Department between 01.2016-31.12.2016 on 65 years and older traumatic patients retrospectively. Our parameters were age, gender, way of attendance, attending time (as hours and months), chief complaint, trauma mechanism, trauma type, traumatic lesions, trauma area, trauma extend (as simple or multi-trauma), GCS, RTS, diagnosis, hospitalization if any, outcome and costs. Data was analysed by using SPSS 22.0. Distribution of continuous variables, nonparametric variables and qualitative measures were evaluated by Kolmogorov- Smirnov, Kruskal Wallis test and Chi-Square test respectively. %95 was determined as confidence interval and p0,05). Most common complaint was falls (%63,9). Simple falls were mostly came upon in 75-84 age group while falls from height was seen in 85 and older age group (p0,05). Isolated trauma is recurrent in 85 years and older age. Extremities were mostly effected parts of the body. Thorax, pelvis, extremity injuries were highest in 85 and older, 75-84 and 65-74 age groups in turn (p0,05). Mainly soft tissue injuries (%55,9) and fractures(%37,1) were met. Fractures were common in 75- 84 age group while soft tissue injuries were highest in 65-74 age group (p0,05). Patients were mostly admitted to orthopaedics and neurosurgery wards with no correlation with age. The median costs of outpatients and hospitalized patients were 157.4 tl and 4542 tl respectively.