Ortopedik diz ameliyatlarında postoperatif analjezi amaçlı intravenöz morfin ve femoral blok katateri ile bupivakain infüzyonunun karşılaştırılması
Comparison of intravenous morphine and femoral block catheter and bupivacain infusion for postoperative analgesia in orthopedic knee surgery
- Tez No: 466896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Ortopedik diz ameliyatlarında postoperatif ağrı en önemli problemlerden biridir. Bu çalışma elektif ortopedik diz ameliyatı olan hastalarda postoperatif analjezi amaçlı kullanılan ıv morfin infüzyonu ve femoral sinir blok kateteri ile bupivakain infüzyonunun etkinlik ve yan etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Metod: Çalışmamıza önceden onamı alınan, ortopedik diz ameliyatı yapılan ASA 1,2,3 olan 40 hasta dahil edilmiştir. Her iki gruba da standart genel anestezi indüksiyonu ve idamesi yapılmış olup, 20'şerli iki gruba ayrılan hastalardan 1.gruba (grup IVM) postoperatif 24 saatlik dönemde ıv morfin infüzyonu, 2. gruba (Grup FBK) sürekli femoral blok kateteri ile bupivakain infüzyonu uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Postoperatif dönemde hastalar ameliyat masasında iken; grup FBK' ye femoral blok kateteri yerleştirilmiş, grup IVM'ye elastomerik pompa ile ıv morfin takılmıştır ve infüzyonları başlanmıştır. Grup IVM'ye 0,5 mg/saat ıv morfin 100 ml, grup FBK'ye usg eşliğinde, nörostimulator ile 10ml %0,125 bupivakain ile femoral sinir çevresi genişletilerek sinir kateteri yerleştirilmiş ve %0.125 bupivakain 2 ml/saat olacak şekilde 100 ml'lik elastomerik pompa ile infüzyon verilmiştir. Hastaların postoperatif 24 saat boyunca VAS skorları değerlendirilmiş olup, VAS >4 olduğunda ek analjezi parasetamol (ıv) uygulanmış olup devamında tekrar VAS>4 olduğunda diclofenak (ım) uygulanmıştır. Bu tedaviye rağmen analjezi sağlanamayan hastalara klinik hekimlerinin uygun bulduğu ek analjezik ilaç verilmiştir. Ayrıca 2 yöntemin yan etkilerinin olup olmadığı kontrol edilmiştir (bulantı, kusma, kaşıntı). Bulgular: 0, 4, 8, 16 ve 24. saat toplam VAS skoru ortalamasının grup IVM'de istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu gözlenmiştir. İki grup 0. saat, 4.saat, 8.saat, 24. saat VAS sonuçları açısından ayrı ayrı incelendiğinde de grup IVM'de istatiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca diclofenak (ım) ihtiyacı ve yan etki görülmesi grup IVM'de daha yüksek gözlenmiştir. Sonuç: Ortopedik diz ameliyatlarında postoperatif analjezi amaçlı sürekli femoral blok kateteri ile bupivakain infüzyonunun elastomerik pompa ile ıv morfin infüzyonuna göre daha etkin bir analjezi sağladığı sonucuna vardık. Ayrıca sürekli femoral blok katateri ile bupivakain infüzyonunun yan etki ve ek analjezi ihtiyacının daha düşük olması sebebiyle avantajlı bir yöntem olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Postoperative pain is one of the most important problems of knee surgeries. This study aims to compare effectiveness and side effects of iv morphine infusion and femoral nerve block catheter with bupivacaine infusion used for postoperative analgesia on elective orthopedic knee surgery patients. Method: In the study 40 ASA 1,2,3 knee surgery operated patients are included by obtaining informed constent. Patients are seperated into two groups of 20, standard general anesthesia induction and maintenance are applied to both groups. 1St group (group IVM) includes patients applied iv morphine infusion in the postoperative 24 hour period, while 2nd group (group FBK) patients are constantly applied bupivacaine infusion with continuous femoral block catheter. In the postoperative period while the patients are on the operating table; femoral block cathether was inserted to group FBK, iv morphine inserted with elastomeric pump to group IVM and infusions are started. To group IVM 0,5 mg/hour iv morphine 100 ml, to group FBK nerve catheter is inserted by enlarging femoral nerve peripheral with 10ml %0,125 bupivacaine with neurosimulator along with usg and infusion of %0.125 bupivacaine is given with 100 ml elastomeric pump at 2 ml/hour. During the 24 hours in postoperative period VAS scores of patients are observed, additional analgesic parasetamol (iv) is applied if VAS>4, diclofenak (im) is applied in case VAS>4 is again observed afterwards. Patients not succeeding analgesia despite treatment are given additional analgesic medication which are deem suitable by clinical doctors. Additionally, existence of side effects (nausea, vomiting, rash) are controlled. Findings: It is observed that the cumulative VAS score average of 0, 4, 8,16 and 24th hour is statistically significantly high in group IVM. If two groups are compared based on each 0th, 4th, 8th and 24th hour VAS scores separately, group IVM is again observed to have statistically significantly higher values. Furthermore diclofenak (im) requirement and side effect observation are higher in group IVM. Conclusion: We observed that bupivacaine infusion with continuous femoral block catheter provides more effective analgesia compared to iv morphine infusion with elastomeric pump. In addition to this, due to lower doses of required additional analgesia and lower frequency of observed side effects we conclude that continuous femoral nerve block is a more advantegous method compared to morphine infusion.